Najstarszy zabytek Białegostoku otwarty dla zwiedzających

Chętni mogą zwiedzić stary kościół farny w centrum Białegostoku. Do końca września świątynia otwarta jest dla zwiedzających. To efekt porozumienia Miasta Białystok oraz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP

Obiekt jest najstarszym zabytkiem w mieście – pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku – i jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc związanych z rodem Branickich.

Na potrzebę otwarcia tego najcenniejszego pod względem historycznym obiektu, od lat wskazywali przewodnicy turystyczni PTTK oraz działacze kultury. Stary kościół farny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w I połowie XVII wieku, a wnętrze urządzono w połowie XVIII wieku. Zawiera najważniejsze pamiątki po zasłużonym dla Białegostoku rodzie Branickich. To monumenty nagrobne z sercami wojewody podlaskiego Stefana Mikołaja Branickiego oraz jego syna, hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, twórcy „Polskiego Wersalu”. W krypcie fundatorów pochowana została ostatnia właścicielka i dobrodziejka miasta, wdowa po hetmanie, Izabela z Poniatowskich Branicka.

Świątynia była niemym świadkiem prapremiery Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskiego i najbardziej znanej polskiej kolędy „Bóg się rodzi”. W kościele możemy zobaczyć wspaniałe wyposażenie z połowy XVIII w. – efekt działania dwóch nadwornych malarzy Branickiego – Antoniego Herliczki (polichromie na ścianach i suficie) oraz Sylwestra Augustyna Mirysa (obraz Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym). Uwagę zwraca także ozdobne epitafium Izabeli Branickiej w formie haftowanego obrazu.

Kościół jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00

Zwiedzanie jest bezpłatne. Aby zapewnić płynne odwiedzanie kościoła, grupy turystyczne są proszone o umawianie się na konkretne godziny w Księgarni św. Kazimierza, znajdującej się w dawnym Kinie „Ton”, ul. Rynek Kościuszki 2, lub pod nr tel. 85 653 77 65.

Kościół jest dostępny dla zwiedzających do 30 września. Trzy miesiące sezonu turystycznego pozwolą sprawdzić zainteresowanie tym obiektem i natężenie ruchu turystycznego. Według informacji z parafii przez pierwszy miesiąc na zwiedzanie „białego kościółka” umówiło się 6 grup turystycznych oraz odwiedziło około 900 osób indywidualnych.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy