Narew. Dąb najpięknieszy w Europie, ale droga lipa

Dąb najpięknieszy w Europie, ale droga lipa

„Strażnik Puszczy Białowieskiej” – Dąb szypułkowy Dunin ze wsi Przybudki w gminie Narew wygrał plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku 2022. Na ponad 400-letnie drzewo oddano prawie 180 tys. głosów. Jest pomnikiem przyrody od 2001 roku.

Jego wiek w 2021 roku oszacowano na ponad  400 lat. Jego imię pochodzi od polsko-białoruskiego poety Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Wcześniej był zwany „Strażnikiem Puszczy”.

Nam pomogło stowarzyszenie Dzika Polska i tak założyliśmy fundację i nazbierali pieniędzy. Ludzie się zrzucili.Praca trwała bardzo długo. Przyjechał Romek Niechoda, który opisuje wszystkie dęby w Polsce i on jak zobaczył ten dąb i powiedział: nasz to jest król. On wygra wszystkie wszystkie konkursy.  – mówi Włodzimierz Owłasiuk sołtys Przybudek.

I tak dąb najpierw wygrał w konkursie ogólnopolskim na drzewo roku 2021 a potem został najpiękniejszym drzewem Europy.

,,Tu już wcześniej przyjeżdzali z Holywood i nagrywali ,,Sarę”, ,,Znachora” , ksiądz tu nawet ślubu udzielał„- dodaje sołtys.

Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności” – tłumaczą organizatorzy na stronie konkursu.

Ludzie się interesują przyjeżdzają. Bo tak w przybliżeniu to on ma 400 lat  a on ma ponad 800 . U mnie to już szóste pokolenie nie pamięta. Od ojca opowiadań, dziadka On jest na mapach wojskowych. Tu przechodził trakt napoleoński i potop szwedzki i on już tam wtedy był. Gdyby mógł mówić to by nam powiedział, ale nie może – mówi Eugeniusz Ziniewicz z Przybudek.

Dąb przeżył kilka pożarów, ma duże pęknięcie, ale wciąż żyje, daje żołędzie i … przyciąga ludzi.

Dlaczego sobie u nas na Podlasiu tak dobrze radzi?

Tylko świsnąć okiem. Jest czym oddychać, powietrze świeże a na polach ile witamin! – zachwala Pan Eugeniusz.

To duma nie tylko dla mieszkańców niewielkiej wsi Przybudki w gminie Narew ale i dla całego regionu i województwa podlaskiego. Dąb piękny – ale droga lipa – mówią mieszkańcy okolicy i czekają, że poza sławą i turystami do wsi trafią teraz pieniądze na nową drogę. Spotkanie przy najpiękniejszym dębie staje się dobrą okazją do rozmowy o ochronie przyrody, ekologach i Unii Europejskiej.

A do nas przyjechali bezmózgowce, zielona zaraza – wtrąca Pan Eugeniusz i tłumaczy, że chodzi mu o ekologów.

List gratulacyjny a z dojazdem lipa

Jak za tym nic nie pójdzie do samorządów, do tych jednostek …Myśleliśmy, że dostaniemy chociaż trochę pieniędzy ,żeby zagospodarować ten teren a dostaliśmy brzydką kartkę z UE  po angielsku. To aż wstyd. Unia ma taki duży budżet a nam nic nie dali.  – żali się Włodzimierz Owłasiuk.

I dodaje:

Jak Miss Polonia została nasza białostoczanka, to dostała coś i pojechała chociaż na wczasy na wycieczkę. A my ..nic. Nie mamy dobrej drogi. 

Ja tu mieszkam niedaleko 14 kilometrów stąd. Tyle żyje a tego dębu nie widziałem. Dąb piękny…ale z dojazdem to lipa. 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy