Nowy gatunek storczyka w Wigierskim Parku Narodowym

Nowy gatunek storczyka w Wigierskim Parku Narodowym

W tym roku udało się, oczywiście przez przypadek, udało się znaleźć nowy gatunek storczyka.

Do listy 21 gatunków wcześniej znanych z terenu WPN przedstawicieli rodziny storczykowatych (Orchidaceae) dołączył buławnik czerwony (Cephalanthera rubra (L.) Rich.).

Gatunek ten w Polsce posiada status VU – narażony, zarówno w Polskiej Czerwonej Księdze roślin jak i na „czerwonej liście roślin naczyniowych”, oczywiście objęty jest też ścisłą ochroną.

Teoretycznie, występuje w rozproszeniu prawie na całym obszarze Polski. Jednak większość jego stanowisk jest skupiona w trzech obszarach kraju.

Na dodatek, do 2000 roku potwierdzono jego występowanie tylko na połowie stanowisk znanych z przeszłości (ok. 150 stanowisk na terenie całej Polski). 

Do roku 2000 nie podawano żadnych jego stanowisk z terenu Suwalszczyzny. Jego zasięg kończył się, od południa, w rejonie doliny Biebrzy i na Mazurach na zachodzie.

Choć znane były jego stanowiska w Litwie. Dopiero po 2004 roku odnalezione zostały trzy stanowiska w Puszczy Augustowskiej.

W tym roku po raz pierwszy został zauważony na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Mamy nadzieję, że pozostanie tu już na dłużej, że nie jest to tylko efemeryczne pojawienie się tego gatunku.

 

Red. OKO

Fot. Maciej Romański Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy