Rejs statkiem Serwy rozpoczął sezon żeglugowy w Augustowie

Rejs statkiem Serwy rozpoczął w sobotę sezon żeglugowy na wodach wokół Augustowa nazywanego turystyczną stolicą województwa podlaskiego

W inauguracji sezonu wzięło udział ok. 100 pasażerów.

Podróżni popłynęli rzeką Nettą przez jeziora Necko i Rospuda do jeziora Białego.

Podczas rejsu przewodnik opowiedział pasażerom statku o Augustowie oraz o atrakcjach turystycznych wokół miasta. Podróżni w trakcie rejsu mogli zobaczyć rzeźbę legendarnej „gołej Zośki”. Według jednej z legend nazwa pochodzi od dziewczyny, która utopiła się w jeziorze Rospuda, chcąc popchnąć swój sobótkowy wianek, który osiadł na mieliźnie. „Gołą Zośką” nazwany został także półwysep i wzniesienie przy jeziorze, przy którym kilka lat temu postawiono rzeźbę.

Państwowe gospodarstwo Wody Polskie przygotowało dla mieszkańców i turystów piknik nad rzeką Netta. Można było posłuchać szant i obejrzeć pokaz ratownictwa wodnego. Zorganizowano też quiz edukacyjny o Kanale Augustowskim.

Prezes PGW Wody Polskie Joanna Kopczyńska powiedziała, że są przygotowani do sezonu. „W tym roku wprowadzamy Wirtualny Informator Rzeczny, co oznacza, że za śluzowanie będzie można płacić aplikacją, którą można zainstalować w telefonie komórkowym” – poinformowała.

Marian Magnuszewski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku powiedział, że w ubiegłym sezonie na Kanale Augustowskim dokonano ponad 9 tys. śluzowań i przepłynęło ponad 30 tys. jednostek. Z kolei dyrektor Żeglugi Augustowskiej Adam Aleksandrowicz poinformował, że armator przewiózł w ubiegłym roku 100 tys. pasażerów.

„Mam nadzieję, że ten sezon, podobnie jak poprzedni będzie dla nas udany i przewieziemy 110 tysięcy osób. Żeby tak się stało musi dopisać przede wszystkim pogoda” – dodał Aleksandrowicz.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską.

Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne i płyną rzeką Czarna Hańcza. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.(PAP)

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy