Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września –  to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań!

A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.

Kanał bez granic

Kanał Augustowski to unikatowy, transgraniczny obiekt należący do najdłuższych dróg wodnych w Polsce. Jego całkowita długość wynosi 103,4 km. Różnica poziomów pomiędzy śluzami waha się od 0,86 metra do 6,5 metra. W tym roku 14 śluz Kanału po stronie polskiej pokonało 45 769 jednostek pływających. Takiego wyniku nie było w całej historii Kanału Augustowskiego! Śluza Kurzyniec, jako przejście graniczne, ze względu na sytuację epidemiczną pozostawała zamknięta

W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole.  Na śluzach Mikaszówka i Sosnówek prześluzowanych zostało w tym roku po ponad 10 tysięcy jednostek – głównie kajaków.  Blisko 6 tysięcy obiektów zostało prześluzowanych na Przewęzi (5886) i Gorczycy (5555).  To absolutny rekord. W ubiegłym roku śluzy Kanału Augustowskiego  pokonało ponad 34 tysiące jednostek, w tym aż 12 tysięcy więcej.

Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z COVID 19 Polacy zdecydowali się zostać w kraju.  Nie bez znaczenia były też zwolnienia z opłat za śluzowanie. Do 30 września 2020r. wszystkich użytkowników śródlądowych dróg wodnych obowiązywało zwolnienie z opłat za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa.

Remonty śluz

Wody Polskie cały czas modernizują Kanał Augustowski i zwiększają jego dostępność. Przez cały rok wykonywane są prace utrzymaniowe, remontujemy śluzy. W tym roku dobiega końca opracowywanie dokumentacji technicznej na remont jazu i śluzy Augustów. W przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane. Chcemy także wymienić wrota dolne na śluzie Gorczyca oraz dolne i środkowe na dwukomorowej śluzie Paniewo. Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim trwa zwykle 153 dni, w tym roku, ze względu na duże zainteresowanie turystów, droga wodna Kanał Augustowski wraz z jeziorami znajdującymi się na trasie Kanału, będzie otwarta do końca października. Godziny pracy śluz dostępne są na stronie internetowej bialystok.wody.gov.pl w zakładce Komunikaty nawigacyjne.

 

Red. OKO

Fot. Wody Polskie

Wody Polskie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy