Ruszyły konsultacje dotyczące ścieżki rowerowej Hajnówka–Białowieża

Trzy warianty przebiegu trasy i możliwości techniczne rozwiązań były przedmiotem spotkania online (12.01) otwierającego konsultacje ws. planów utworzenia ścieżki rowerowej z Hajnówki do Białowieży.

Uczestniczyli w nim mieszkańcy, a także m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i Fundacji WWF Polska. Samorząd województwa reprezentował marszałek Artur Kosicki.

Konsultacje zostały zorganizowane, celem zapoznania się z opiniami szerokiego grona różnych podmiotów, instytucji i organizacji, a także osób zainteresowanych planowaną inwestycją.

Chcemy poznać państwa punkt widzenia i potrzeby, a także wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania. Życzę wszystkim uczestnikom spotkania owocnej i merytorycznej dyskusji – rozpoczął Artur Kosicki.

Droga z Hajnówki do Białowieży jest bardzo silnie eksploatowana, również przez miłośników jednośladów.

Celem, który nam przyświeca, jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów – podkreślał Mariusz Nahajewski, dyrektor PZDW. – Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju propozycje.

Przedsięwzięcie ma minimalnie wpłynąć na unikatową przyrodę Puszczy Białowieskiej

Olimpia Pabian, była dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, przedstawiła opcjonalny wariant dla ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 689 – to trasa rowerowa „Południowa”, przez Czerlonkę, po linii energetycznej, idącej wzdłuż torów.

Z kolei prof. Bogumiła Jędrzejewska z PAN zaprezentowała możliwość zrealizowania inwestycji w obrębie Rezerwatu Krajobrazowego Władysława Szafera – od krańców Białowieży, żółtym szlakiem przez Zwierzyniec, do Hajnówki.

Możliwe rozwiązania techniczne przedstawiła dr Marzena Suchocka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Jako przykłady przyjaznych metod podała ścieżkę podwieszaną oraz zastosowanie drenów francuskich.

Dostępne technologie pozwalają na realizację komunikacji ścieżki rowerowej w sposób bezkolizyjny z drzewami, glebą i organizmami w niej żyjącymi – podkreślała dr Suchocka.

 

Stanowisko lokalnych samorządowców jest wspólne – ścieżka jest konieczna.

Nie możemy tej okazji przepuścić. Jestem przekonany, że wszystkie środowiska wypracują taki moduł przebiegu ścieżki, że ona naprawdę powstanie – mówił Andrzej Skiepko, starosta hajnowski, dziękując zarządowi województwa za poparcie inwestycji.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki, podkreślał korzyści, jakie to przedsięwzięcie może przynieść.

To szansa na dodatkowe atrakcje turystyczne. Wszystkim nam zależy na jak najlepszym wykorzystaniu walorów regionu – mówił.

O merytoryczną rozmowę apelował Tomasz Pezold-Knezevic z WWF Polska.

Konstruktywny dialog to jedyna droga do wypracowania wariantu, który przyczyni się do zrównoważonego rozwoju województwa – zaznaczył.

Spotkanie online było pierwszym etapem konsultacji. Kolejne odbędą się już w lutym w Hajnówce i Białowieży, i będą miały formę warsztatów dla mieszkańców. Raport ze spotkań przewidziany jest na marzec br.

Konsultacje odbywają się pod nadzorem powołanego w tym celu komitetu sterującego, w którego skład wchodzą przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego reprezentowanego przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża, Miasta Hajnówka, Gminy Hajnówka, Gminy Narewka, Fundacji WWF Polska, Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictw Hajnówka i Białowieża, Regionalnej Dyrekcji
Ochrony Środowiska w Białymstoku.


Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: Ścieżka Białowieska.

Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy