Z Białegostoku na Białoruś- taką drogę pokonają tornistry dla potrzebujących dzieci.

To już 9 edycja akcji ” Tornister pełen uśmiechów”.  W tym roku plecaki wraz z wyprawką szkolną trafią do najbardziej potrzebujących dzieci na Białorusi. Zapotrzebowanie jest duże bo na tornistry czeka co najmniej 550 uczniów.

Skąd wzięła się decyzja,że w tym roku tornistry trafią do naszych wschodnich sąsiadów, a nie jak zazwyczaj do polskich dzieci ? Jak twierdzi ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej to na przestrzeni lat bardzo polepszyła się sytuacja podopiecznych Caritas. W pewnym momencie zabrakło wielodzietnych rodzin i matek wychowujących samotnie dzieci, które potrzebują tego typu wsparcia. Zrodził się więc pomysł aby udzielić pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Do kogo człowiek idzie w potrzebie jak nie do dobrego sąsiada. Sytuacja na Białorusi jest taka, że wiele osób zarabia około 800 zł do 1000 zł miesięcznie. Jeżeli człowiek zarabiając taką kwotę musi przygotować kilkoro dzieci do szkoły to bez pomocy ludzi dobrej woli będzie mu bardzo trudno.  Zwracamy się także w naszych parafiach aby ludzie pomagali w miarę możliwości. My w tym okresie wielu rodzinom pomogliśmy, ale jest nadal wielu potrzebujących.- podzielił się ks. Roman Raczko, dyrektor Caritas Diecezji Grodzieńskiej.

Jak można pomóc ?

Akcja ” Tornister pełen uśmiechów” polega na tym, że każda osoba chętna może zgłosić się i odebrać pusty plecak. Pobrać go można w m.in. pięciu parafiach w Białymstoku oraz w siedzibie Caritas Archidiecezji Białostockiej przy ul. Warszawskiej 32. Taki plecak należy wypełnić wszystkimi niezbędnymi przyborami szkolnymi, a następnie do końca sierpnia zwrócić aby mógł on dotrzeć do podopiecznych Caritas Diecezji Grodzieńskiej. Na chwilę obecną co najmniej 550 uczniów potrzebuję wyprawek. Ich liczba może wzrosnąć. Akcję można wesprzeć także środkami finansowymi.

Wiele nas łączy

-Wiele nas łączy pomimo, że granica nas dzieli. Zainteresowanie naszych rodaków, diecezjan pomocą osobom ze wschodu jest bardzo duże. Z całego serca dziękuję za to, że białostoczanie bardzo w tą akcję się zaangażowali, wiedząc ,że te tornistry nie zostają na naszym terenie, a jadą dużo dalej.- dodał ks. Adam Kozikowski

Zakupione przez Caritas plecaki są częściowo sfinansowane z funduszy pozyskanych w ramach akcji „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy