20 żubrów utknęło między zasiekami na granicy między Polską a Białorusią? Członkowie Polska 2050 interweniowali u wojewody i premiera. 

Przedstawiciele ruchu Polska 2050 interweniują w sprawie żubrów uwięzionych między zasiekami na granicy polsko-białoruskiej

Po otrzymaniu wiadomości o tym, że stado 20 żubrów utknęło między zasiekami na granicy między Polską a Białorusią członkowie Polska 2050 interweniowali u wojewody podlaskiego i premiera. 

Informacje podała Gazeta Wyborcza i jej dziennikarz Adam Wajrak na Facebooku:

Między płotami w Puszczy powstały kieszenie które stały się śmiertelną pułapką dla zwierząt. Między białoruską sistiemą, a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około

20 żubrów. To dość pewna informacja pochodząca i z białoruskich źródeł i polskich nazwijmy to wojskowych.

Te żubry to są nasze żubry, które zwyczajowo przechodziły granicę i dochodziły do białoruskiego płotu, który czasami jest głęboko na wschód od granicy (nawet do 2 km). Ich powrót został odcięty przez drut żyletkowy. Białorusini na razie nie są zainteresowani aby coś z tym zrobić, więc apeluję do władz polskich aby natychmiast zareagowały i rozrodziły płot po naszej stronie i dały żubrom wrócić. Wiecie gdzie to jest doskonale, więc coś zróbcie do cholery! Bo ten co padł na tym, zdjęciu nie będzie jedyny, a wszelka odpowiedzialność za męczarnie tych zwierząt spadnie też na was!- pisze Adam Wajrak i opatruje zdjęciem swój wpis.

Katarzyna Jagiełło – doradczyni Ruchu Polska 2050 ds. środowiska, Maciej Żywno – koordynator Polska 2050 ds. samorządów i Hanna Gill-Piątek posłanka zaznaczają, że dotąd zwierzęta swobodnie przemieszczały się między państwami po terenie Puszczy Białowieskiej, a zasieki im to uniemożliwiają narażając na niebezpieczeństwo śmierci głodowej.

Katarzyna Jagiełło apelowała o niezwłoczną interwencję dla uratowania stada zwierząt, którymi się chlubimy i uważamy za symbole narodowe.

„Jeżeli służby potrafią rozcinać concertinę, żeby przesunąć kolejną grupę migrantów na stronę białoruską, to pytanie brzmi, czemu nie mogą ponownie jej rozciąć, żeby wypuścić zwierzęta na polską stronę? Wydaje się to takie proste. Czemu tego nie robią?” – pytał Maciej Żywno, były wojewoda podlaski.

W związku z tym faktem w czwartek (20.01.2022r.) Hanna Gill-Piątek złożyła do wojewody podlaskiego i premiera RP interwencje poselskie oraz napisała do Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego o pilne podjęcie działań prowadzących do uwolnienia stada z pułapki, w której się znalazło. 

Jednak poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Min. Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody dementuje informacje o uwięzionych żubrach i sugeruje, że to reakcja na informację Biełsatu o żubrach, które utopiły się na Białorusi.Widujemy czasem pojedyncze osobniki po stronie Białorusi.

Zaobserwowaliśmy również martwego żubra (to prawdopobnie właśnie osobnik ze zdjęcia A. Wajraka). Wg oceny ekspertów żubr był w podeszłym wieku, a śmierć z przyczyn naturalnych. Poniżej foto zrobione od PL strony. 

PRZECZYTAJ TAKŻE : Ponad 20 żubrów utonęło po białoruskiej części Puszczy Białowieskiej

 

 

Red. OKO

Fot. Adam Wajrak Facebook

Twitter/ Facebook/Polska 2050

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy