Dariusz Piontkowski o wyższej subwencji oświatowej i programie „Inwestycje w oświacie”

Dariusz Piontkowski: Subwencja oświatowa musi być wyższa

Podczas konferencji w Białymstoku wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd przygotowuje program który „ma uchronić także użytkowników publicznych przed skutkami wzrastających cen energii”.

Dlatego subwencja oświatowa na rok 2023 miałaby być wyższa – powiedział wiceminister.

Konkretne sumy podczas konferencji nie padły, ale wiceminister poinformował, że nie zostanie obcięta część subwencji dotycząca kosztów osobowych.

Ponadto od nowego roku szkolnego uczniowie szkół ponadpodstawowych będą brali udział w zajęciach z obsługi broni w ramach przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”.

Młodsi uczniowie ze  szkół podstawowych o bezpieczeństwie,  cyberatakach i dezinformacji  będą się uczyć teoretycznie.  Starsi  bardziej praktycznie. Ćwiczenia w strzelaniu mają im umożliwić strzelnice wybudowane z programu ministra obrony „Strzelnica w powiecie”.

100 milionów na inwestycje w szkołach i nie tylko

Minister poinformował na konferencji w Białymstoku o programie„Inwestycje w oświacie”. To 100 mln zł na inwestycje w szkołach i placówkach niesamorządowych.

 Nowy program Ministra Edukacji i Nauki to szansa dla organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń na pozyskanie środków na remonty i rozwój infrastruktury edukacyjnej. Placówki niesamorządowe, a jest ich ponad 6 tys. i ta liczba wciąż wzrasta, do tej pory nie miały dedykowanego programu. Warto, aby o programie usłyszały placówki funkcjonujące w różnych częściach kraju, również te funkcjonujące na terenie województwa podlaskiego.

Wnioski będą rozpatrywane w cyklu tygodniowym bądź dwutygodniowym. Przy rozpatrywaniu wniosku będą brane pod uwagę: cel inwestycji (zakup, remont, doposażenie), kosztorys, wpływ dofinansowania na funkcjonowanie placówki oraz wysokość wkładu własnego.

Z dofinansowania w ramach programu „Inwestycje w oświacie” mogą skorzystać podmioty niebędące jednostkami sektora finansów publicznych. Wnioski należy składać od 25 lipca do 31 października br.- poinformował wiceminister Dariusz Piontkowski.

Red. OKO

Fot. Facebook Dariusz Piontkowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy