Jedno z białostockich rond otrzymało nazwę Wolnej Ukrainy

Białystok ma Rondo Wolnej Ukrainy

Jedno z białostockich rond otrzymało nazwę Wolnej Ukrainy. Rada Miasta Białegostoku podjęła uchwałę w tej sprawie we wrześniu, na wniosek prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. 21 października w symbolicznym odsłonięciu tablicy z nazwą ronda uczestniczył ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Rondo Wolnej Ukrainy – dotychczas bezimienne – znajduje się przy Alei Jana Pawła II. Dziś spotkali się przy nim m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym i gość specjalny, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

– Dzisiaj w świat idzie wiadomość, że Białystok ma Rondo Wolnej Ukrainy – podkreślił Tadeusz Truskolaski. – To tylko symboliczny gest, ale walcząca z brutalnym najeźdźcą Ukraina potrzebuje takich gestów. Dajemy w ten sposób świadectwo, że demokratyczny świat jest po ich stronie.

Prezydent przypomniał że zarówno Miasto, jak i białostoczanie od początku wojny z Rosją włączyli się w organizowanie pomocy humanitarnej Ukraińcom. Mówił o konwojach, które z Białegostoku wyruszały do Ukrainy, o tym, że dla wielu ukraińskich uchodźców i ich dzieci Białystok stał się bezpieczną przystanią. Teraz, nazywając jedno z rond imieniem Wolnej Ukrainy, okazujemy swoje uznanie wobec wielkiej siły i niezłomności narodu ukraińskiego, który z ogromną determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa – mówił prezydent. Na pamiątkę tego wydarzenia Tadeusz Truskolaski wręczył ambasadorowi Ukrainy tablicę z nazwą ronda.

– To dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj – powiedział ambasador Wasyl Zwarycz. – Jest to kolejny przykład wielkiej solidarności z narodem Ukrainy. Ten gest pokazuje, że Ukraina będzie wolna. Wierzę, że zwyciężymy. I nadal, ramię w ramię, będziemy wspólnie budować naszą przyszłość i naszą przyjaźń.

Ambasador Wasyl Zwarycz i prezydent Tadeusz Truskolaski odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 26 przy ul. Radzymińskiej. Spotkali się z uczęszczającymi do tej placówki dziećmi ukraińskich uchodźców, a także Ukrainkami zatrudnionymi w tej szkole jako asystentki.

W tym roku szkolnym naukę w białostockich szkołach rozpoczęły 1004 osoby z Ukrainy. Obecnie w placówkach jest 966 ukraińskich uczniów.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy