Koalicja Obywatelska o powrocie do szkół

Koalicja Obywatelska o powrocie do szkół

Na zorganizowanej w poniedziałek (31 sierpnia) konferencji prasowej przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej – posłowie Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin oraz samorządowcy: wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz oraz radny Marek Tyszkiewicz odnieśli się do sytuacji w oświacie przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/21.

Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej rozpoczynając konferencję prasową stwierdził, że rząd nie zapewnił bezpiecznych warunków powrotu do szkół. Podkreślił także, że mamy do czynienia z sytuacją, w której odpowiedzialność za to rząd przerzuca na samorządy i dyrektorów placówek, jednocześnie nie zapewniając im do tego odpowiednich środków. Przewodniczący Tyszkiewicz zarzucił ministrowi edukacji, że zmarnował on okres wakacji, a przez kilka miesięcy od rozpoczęcia pandemii nie zrobił nic, aby przygotować szkoły na powrót uczniów.

Robert Tyszkiewicz wskazał także, że w oparciu o przeprowadzone konsultacje, klub Koalicji Obywatelskiej opracował wytyczne, mogące stanowić podstawę bezpiecznego powrotu uczniów do stacjonarnej edukacji.

Poseł Krzysztof Truskolaski przypomniał, że minister Piontkowski miał kilka miesięcy na przygotowanie szkół do powrotu uczniów. W opinii posła, dopiero w ostatnich dniach minister wrócił do wykonywania swoich obowiązków, jednak przedstawiane przez niego propozycje nie są wystarczające.

Poseł Eugeniusz Czykwin wyraził ubolewanie, że większość rządząca nie wykazała chęci opracowania ponad politycznymi podziałami schematu postępowania powrotów uczniów do szkół. Wezwał także środowisko rządowe do prowadzenia ogólnonarodowej debaty na ten temat.


Robert Tyszkiewicz podsumował, że propozycje Koalicji Obywatelskiej w znacznej mierze sprowadzają się do wprowadzenia elastycznego prawa, zwiększającego uprawnienia dyrektorów. Lider podlaskiej PO wezwał jednocześnie ministra Piontkowskiego do zajęcia się tym tematem. Podkreślił, że musimy znaleźć skuteczny sposób organizacji polskich szkół, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oświaty.

Red. OKO

Fot. Koalicja Obywatelska mat.prasowe

Koalicja Obywatelska mat.prasowe (skrót.red)

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy