Polska 2050 Szymona Hołowni chce powołać Okrągły Stół Humanitarny

Okrągły Stół Humanitarny to rozwiązanie kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy, które przedstawili członkowie Polski 2050 Szymona Hołowni podczas sobotniego briefingu prasowego w Kuźnicy Białostockiej.

Powinniśmy powołać Okrągły Stół Humanitarny, do którego strona rządowa zaprosi służby mundurowe, organizacje pozarządowe, aktywistów, instytucje europejskie po to, aby usiąść i razem zdecydować jak można skutecznie bronić szczelności polskich granic, ale jednocześnie traktować ludzi w sposób humanitarny” – mówił Maciej Żywno, wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.

Żywno zaznaczył, że Okrągły Stół Humanitarny zamknąłby konflikt polsko-polski dotyczący udzielania  pierwszej pomocy i ścigania aktywistów przez służby.

“Kilkanaście tysięcy osób od dwóch lat wołało o ratunek w podlaskich lasach, aktywiści i wolontariusze biegli z pomocą. Są za to prześladowani, a ludzie w lesie dalej cierpią. Słyszeliśmy o kilku przypadkach odnalezienia ciał w przygranicznych lasach. Kolejne osoby będą znajdowane. Mówimy temu STOP. Wszyscy mamy obowiązek niesienia pierwszej pomocy, to nie jest przywilej”– mówił Maciej Żywno.

Wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni podkreślił, że Okrągły Stół Humanitarny powinien błyskawicznie zakończyć cierpienie dzieci.

Przez dwa lata sam, jako ratownik Grupy Granica, udzielałem pomocy dzieciom. To nie może tak być, że najmłodsi, którzy nie decydują o tym, dlaczego się tutaj znaleźli cierpią w lasach. Łamanie praw humanitarnych, w tym także łamanie praw dziecka, jest ścigane przez prawo międzynarodowe. Inicjatorem Konwencji Praw Dziecka była Polska. Dlaczego teraz Polska staje się jednym z tych krajów, które nie przestrzegają praw dziecka?” – pytał Maciej Żywno.

Zwrócił też uwagę na potrzebę pomocy przedsiębiorcom oraz pomoc psychologiczną dla mieszkańców obszarów przygranicznych.

Stoimy w Kuźnicy, miejscu, w którym zawsze tętniło życie, przy jednym z tych sklepów, który zarabiał najwięcej, a teraz zarabia bardzo mało przez zatrzymanie ruchu. Na tej granicy polskie dzieci spotykały się z obrazem wywożonych grup uchodźców, nadal spotykają się z grupami umundurowanych z długą bronią. Wsparcie psychologiczne jest potrzebne, a ze strony rządowej słyszymy o pieniądzach na potencjalną naprawę dróg. Naprawione drogi nie załatają dziury w sercu ani w psychice dziecka i mieszkańców. Mamy kolejne miesiące, a wsparcia dla mieszkańców nadal nie ma” – mówił Maciej Żywno.

Róża Thun, europosłanka Polski 2050 Szymona Hołowni mówiła o konieczności tworzenia wspólnej polityki migracyjnej dla całej Unii Europejskiej.

Żądamy od polskiego rządu, żeby nie boczył się na Unię Europejską, ale żeby był bardzo aktywnym uczestnikiem tworzenia wspólnej polityki migracyjnej dla całej Unii Europejskiej. Ludzie nie tylko giną na podlasiu, mieliśmy tragiczny wypadek zatonięcia statku na Morzu Śródziemnym, które często określane jest jako największe cmentarzysko w Europie. Nie chcemy, aby tutaj było podobnie” – mówiła Róża Thun.

Europosłanka wskazywała na bezprawność działań na granicy i o konieczności zapewnienia na niej bezpieczeństwa.

Granica bezpieczna to taka granica, przy której nikt nie ginie. To jest granica, która wie kogo przepuszczać, a kogo nie przepuszczać, która sprawdza dokumenty. Pushback nie są legalne, legalna jest pomoc” – mówiła Róża Thun.

Marcin Dziemian, lider województwa podlaskiego Stowarzyszenia Polska 2050 mówił o pomocy Polski 2050 na obszarach przygranicznych.

Od początku nasi wolontariusze starają się pomagać Grupie Granica, ale także zwykłym obywatelom przy strefie przygranicznej. Przekazujemy leki, żywność, odzież. Obszar, który w bardzo wielu miejscach żył z turystów, został na dziesięciolecia załamany. Nie jest przyjemnością iść do pięknego lasu i zostać zatrzymanym i spisanym przez umundurowanych mężczyzn. Niczym przyjemnym jest natrafić na osoby, którym nie zdołano pomóc. Nigdy nie będziemy wiedzieć, ile jest na granicy ofiar”– mówił Marcin Dziemian.

Działacze partii Polska 2050a nawołują do tego, aby Polska była liderem wspólnej polityki migracyjną w Unii Europejskiej.

“Nie możemy przymykać na to oczu. Im szybciej się przygotujemy jako wspólnota europejska, tym lepiej sobie z nim poradzimy. Polska do tej pory udawała, że ta kwestia jej nie dotyczy. Musimy bardzo mocno działać – mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Nawołujemy do tego, żeby Polska była liderem wspólnej polityki migracyjną w Unii Europejskiej” – dodała Katarzyna Karpa-Świderek.

Red. M. L.

Fot. Polska 2050 Szymona Hołowni

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy