Protesty wyborcze. Czy dojdzie do ponownego głosowania?

Protesty wyborcze. Czy dojdzie do ponownego głosowania?

Protest w sprawie zgłoszenia Marka Komorowskiego

Sprawa dotyczy Marka Komorowskiego z PiS wybranego w okręgu nr 59. To okręg obejmujący między innymi Suwałki i Łomżę. Wątpliwości w budzi termin zgłoszenia Marka Komorowskiego na kandydata po śmierci Kornela Morawieckiego.

Analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec, który pomagał wyborcom przygotować treść protestu uważa, że Marka Komorowskiego zgłoszono za późno.

Według Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku i przedstawicieli PiS, zgłoszenia dokonano zgodnie z prawem, ponieważ termin 15 dni przed wyborami wypadał w weekend, a zgłoszenia dokonano w pierwszym możliwym dniu roboczym.

Jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzył protest wyborczy i uzna, że zgłoszenia Marka Komorowskiego Prawo i Sprawiedliwość dokonało zbyt późno, dojdzie do powtórnego głosowania na senatora w okręgu nr 59 – z pominięciem kandydatury Marka Komorowskiego.

PiS wnosi o ponowne przeliczenie głosów

PiS złożył protesty wyborcze ws. przeliczenia głosów w wyborach senackich w kolejnych czterech okręgach. Są to okręgi w Toruniu, Koninie i dwa w Kaliszu.

Protesty rozpatrzy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów.

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy