Wątpliwości prawne KO po ,,rezygnacji z rezygnacji” marszałka

Przewodniczący sejmiku apeluje o powtórny wybór zarządu województwa podlaskiego

„ Jako przewodniczący czuję się odpowiedzialny za przestrzeganie prawa przez samorząd województwa. Cały czas konsultujemy te sytuację, która jest ewenementem na skale naszego kraju z prawnikami. Dotychczasowe komentarze jednoznacznie mówią, że oświadczenie woli złożone przez marszałka jest oświadczeniem skutecznym, ponieważ zostało już złożone w sejmiku województwa podlaskiego. Ja jako przewodniczący będę apelował o powtórny wybór zarządu- powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku Karol Pilecki, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego. „Ktoś naważył beczkę piwa i to piwo powinien wypić”- dodaje Karol Pilecki       

Głos w tej sprawie zabrał również radny Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący komisji rewizyjnej sejmiku- Maciej Żywno                          

 „ To nie myśmy złożyli wniosek o odwołaniu marszałka województwa i to nie my teraz musimy uzasadniać dlaczego on powinien zostać odwołany. Państwo pokazywaliście komentarze, że to ze względów osobistych, a nagle kiedy składa odwołanie od rezygnacji  mówi o jakiś aspektach politycznych. Zatem to jest nasze pytanie o wiarygodność Pana Marszałka. Czy to jest kwestia spraw osobistych czy politycznych ? – sugeruje były wicemarszałek

Przewodniczący komisji rewizyjnej twierdzi, że nie chodzi już o osobę Artura Kosickiego, ale o znaczące konsekwencję prawne m.in. brak legalności decyzji działającego obecnie zarządu. W sytuacji dyspozycji środkami unijnymi mogą być nawet milionowe konsekwencje i straty. 

Przypomnijmy we wtorek do biura sejmiku marszałek Artur Kosicki złożył rezygnacje z funkcji. Wczoraj odwołał swoją rezygnację. Marszałek uważa, że wycofanie rezygnacji kończy sprawę. Przeciwnego zdania są radni Koalicji Obywatelskiej.

,,Ktoś nawarzył piwa ktoś musi je wypić”-  mówił Karol Pilecki przewodniczący sejmiku.

 

Wtórował mu Maciej Żywno radny  KO i przewodniczący komisji rewizyjnej sejmiku.

,,Oczekujemy wyjaśnień od marszałka Kosickiego. To nie my musimy uzasadniać dlaczego została odwołana rezygnacja. Pytamy o wiarygodność marszałka. Gdzie chce uzyskać wotum zaufania? Na Nowogrodzkiej czy wsród mieszkańców województwa podlaskiego. Czy jutro,  za tydzień znowu nie złoży wniosku o rezygnacje? To jest pytanie o wiarygodność. Niech marszałek wyjaśni o co chodzi. To jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza  funkcja w województwie podlaskim. Ambitne podlaskie właśnie się zatrzymało?”-grzmiał były wicemarszałek PO Maciej Żywno.

Zobacz : Rezygnacja marszałka – co dalej?

 

,,Brnięcie w niejasną prawnie sytuacje szkodzi  województwu. Należałoby potworzyć wybór zarządu.”- powiedział na konferencji Karol Pilecki.

Zobacz: Marszałek Kosicki zrezygnował!

Przewodniczący sejmiku jeszcze przed sesją 18.02 zamierza się spotkać z przedstawicielami wszyskich sejmikowych klubów. Tymczasem Artur Kosicki na wczorajszej konferencji obiecał przedstawić swoje ekspertyzy prawne, które wskazują, że może bez konsekwencji wycofać swoją rezygnację i nadal rządzić województwem podlaskim.

Zobacz: Po wizycie u prezesa PiS marszałek wycofuje rezygnacje

Jeśli zaistnieją poważne wątpliwości co do legalności działania zarządu województwa po ,,rezygnacji z rezygnacji’ Artura Kosickiego będzie je musiał rozstrzygnąć wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Red. OKO/Laura Maksimowicz Podlaskie24.pl

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy