DW 662 łącząca Augustów z Suwałkami będzie wyremontowana

Podpisano umowę na dokumentację projektową remontu drogi łączącej Augustów z Suwałkami

Dotyczy ona modernizacji 22 kilometrów drogi wojewódzkiej 662. Koszt przygotowania dokumentacji projektowej jej remontu to ponad 3,5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego. Umowę na jej opracowanie podpisano 8 czerwca w miejscowości Szczerba w gminie Nowinka.

Rozpoczynamy pewien etap, którego efektem ma być wyremontowana, bezpieczna droga z niezbędną infrastrukturą oraz ścieżka rowerowa – mówił wicemarszałek Olbryś. – Umowa projektowa to dopiero początek, ale ten dokument jest podstawą dalszych etapów pracy i mam nadzieję, że w ciągu trzech lat mieszkańcy i turyści odwiedzający tak licznie te rejony Podlaskiego będą poruszać się po wygodnej, bezpiecznej i nowoczesnej drodze i ścieżce rowerowej – dodał wicemarszałek.

Paweł Wnukowski, radny wojewódzki podkreślił, że z inicjatywą remontu drogi i budowy ścieżki rowerowej wyszli mieszkańcy gminy Nowinka i okolic.

Zaczęło się od zbierania podpisów, a zebrano ich prawie siedemset. To świadczy, że ta droga dla mieszkańców gminy Nowinka i okolic jest bardzo potrzebna. To jest też trasa łącząca Augustów i Suwałki, także to bardzo istotna inwestycja – mówił radny Wnukowski.

Dodał, że ścieżka rowerowa wzdłuż drogi miała początkowo powstać początkowo tylko od Augustowa do Szczerby, ale w międzyczasie oczekiwania społeczne zmieniły się.

Jako samorząd województwa wsłuchaliśmy się w głos społeczności lokalnej i postanowiliśmy, że będzie to ścieżka rowerowa z Augustowa do Suwałk i nowa nawierzchnia jezdni – wyjaśniał radny.

Szczególne podziękowania skierował też do radnego powiatu augustowskiego Waldemara Jedlińskiego, który od początku był bardzo mocno zaangażowany w projekt remontu drogi i budowy ścieżki rowerowej.

Ona jest potrzebna jak powietrze – podkreślał Waldemar Jedliński.– Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo poruszania się, o możliwość dojazdu czy to do cmentarza parafialnego, kościołów, do urzędu gminy czy samych Suwałk. Ruch na tej trasie jest nieustannie duży, a ścieżka pozwala na dotarcie do celu wielu starszym osobom, które nie poruszają się samochodem. To też ważne dla turystów, którzy przyjeżdżają do nas – podkreślił.

O tym, że ścieżka rowerowa na trasie Augustów – Suwałki jest niezbędna mówił również dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski.

Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 3,5 mln zł

Pieniądze pochodzą z budżetu województwa. Dokumentacja projektowa ma powstać w ciągu maksymalne dwóch lat. Dyrektor PZDW poinformował, że sama inwestycja drogowa będzie mogła być dofinansowana z funduszy europejskich.

Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy