Ponad 1,6 mln zł z budżetu państwa na drogę w gminie Korycin i oświetlenie w Gminie Przytuły

Gmina Korycin przebuduje drogę w Przesławce, na co otrzymała ponad 1,4 mln zł dofinansowania, a gmina Przytuły wymieni oświetlenie uliczne w 12 miejscowościach dzięki dotacji w wysokości ponad 242 tys. zł

To pieniądze z rezerwy ogólnej budżetu państwa na rozwój samorządów.

W czwartek (14.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowy z przedstawicielami gmin na realizację zadań.

Samorządy aktywnie pozyskują środki z różnych programów rządowych, ale czasami potrzebują dodatkowego wzmocnienia, a mogą je uzyskać z rezerw budżetu państwa. W ostatnim czasie takich wniosków jest dość dużo. Dziś mamy tego dwa kolejne przykłady – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Aby pozyskać dotacje, trzeba przedstawić plan inwestycyjny, zgodny z kierunkiem rozwoju regionu, zagwarantować wkład własny – wyjaśnia wojewoda.

 

Wnioski muszą uzyskać także pozytywną opinię wojewody oraz ministra funduszy i polityki regionalnej.

Koniec żwiru

Z sukcesem ten proces przeszła Gmina Korycin, która uzyskała dotację celową ponad 1,4 mln zł na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Przesławka. Wkład własny samorządu to 354 tys. zł.

– Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z faktu, że będą mieli drogę jeszcze w tym roku, ponieważ ta obecna jest w złym stanie technicznym, wymaga gruntownego remontu – mówi Andrzej Waszczeniuk – skarbnik Gminy Korycin.

Przebudowany zostanie odcinek o długości 862 m. Nawierzchnię żwirową zastąpi utwardzona, będą też nowe chodniki i pobocza, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

– Droga łączy dwa powiaty: sokólski z białostockim i bardzo dużo ludzi dojeżdża nią do pracy. Tą drogą poruszają się też rolnicy, którzy dojeżdżają do swoich pól, jeżdżą autobusy szkolne, więc ważne, żeby była w dobrym stanie technicznym – podkreśla skarbnik.

Jaśniej dla mieszkańców, korzystniej dla Gminy

Wojewoda podlaski podpisał także umowę z wójtem Gminy Przytuły na udzielenie dotacji celowej w wysokości ponad 242 tys. zł na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego na terenie samorządu wraz z instalacją punktów oświetlenia ulicznego z zasilaniem OZE. Wkład własny Gminy to ponad 60 tys. zł.

– Wymienimy 130 lamp na terenie 12 miejscowości, postawimy też 14 nowych, 8 będzie zasilanych odnawialnymi źródłami energii – informuje wójt Kazimierz Ramotowski. – Obecne lampy to oświetlenie sodowe albo jeszcze rtęciowe – dodaje.

Gmina inwestuje w modernizację oświetlenia kompleksowo – w 8 miejscowościach wymieniła lampy z własnych środków. Proces trwa już okołu siedmiu lat.

Zawsze brakuje środków, więc dotacja z rezerwy będzie pomocna. Oświetlenie będzie działało całą noc – mamy problem od wielu lat, że od zmroku do godz. 22 i od 5 rano światło się nie świeci. Teraz jasno będzie od zmierzchu do świtu, więc mieszkańcy będą bezpieczniejsi – mówi wójt.

Skorzystał Powiat Wysokomazowiecki

Dwie dotacje celowe z budżetu państwa otrzymał także Powiat Wysokomazowiecki. 30 sierpnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowę ze starostą Bogdanem Zielińskim na informatyzację Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem, na co do samorządu trafiło ponad 1,28 mln zł. Dzięki temu jeszcze w tym roku powstanie infrastruktura techniczna niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemu informatycznego, w którym przetwarzana jest elektroniczna dokumentacja medyczna.

Z kolei 6 września wojewoda oraz starosta podpisali umowę w sprawie modernizacji sali gimnastycznej oraz docieplenia i wymiany pokrycia dachu szkoły i sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Koszt inwestycji to 608 tys. zł, z czego połowę pokryją środki z budżetu państwa.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy