W Białymstoku zagrają siatkarki i siatkarze plażowi z całego świata

Siatkówka plażowa na światowym poziomie na białostockich Dojlidach

O wydarzeniu sportowym tej rangi dotąd Białystok mógł tylko pomarzyć. W dniach 23-26 czerwca w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbędzie się międzynarodowy turniej siatkówki plażowej Beach Pro Tour Futures Białystok 2022. Na dojlidzkim piasku zagrają siatkarskie duety niemal z wszystkich kontynentów świata.

– Cieszę się niezmiernie, że przy okazji Dni Miasta Białegostoku, które od piątku będą się odbywały w naszym mieście, na plaży w Dojlidach będziemy mieć tak fantastyczną imprezę sportową. Do tej pory mieliśmy tu turniej o troszeczkę niższej randze, teraz wskakujemy na wyższą, światową półkę – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Mam nadzieję, że mieszkańcy Białegostoku zechcą skorzystać z możliwości oglądania najlepszych zawodników tej dyscypliny. Zapraszam do kibicowania – dodał.

– Ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o organizację wydarzeń siatkarskich. Bardzo się cieszę, że Białystok może brać w tym udział, ponieważ Polska jest krajem, gdzie siatkówka trzyma się bardzo mocno – powiedział Lukas Laos, delegat Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV). – Chciałbym, aby mój współudział w tym wydarzeniu sprawił, że wszyscy uczestnicy zapamiętają je jako wspaniałe, a po zakończeniu będą je polecali wszystkim kolegom i koleżankom z branży i będą pamiętali Białystok.

W czwartek, 23 czerwca odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego

16 duetów męskich i kobiecych powalczy o cztery wolne miejsca w turnieju głównym. Tam czeka już na nich 12 drużyn dopuszczonych m.in. na podstawie punktów w rankingu światowym. W tym gronie znalazły się również po cztery polskie pary męskie i żeńskie. Ponadto do gry na Dojlidach zgłosili się sportowcy z 21 innych krajów. To siatkarze ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Libii, Ekwadoru, Chile, Grecji, Nowej Zelandii, Niemiec, Litwy, Finlandii, Słowacji, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Izraela, Austrii, Czech, Węgier, Francji, Włoch.

– Przed nami bardzo duża impreza – zaznaczył Piotr Kapa, dyrektor turnieju Beach Pro Tour. – Przyjeżdża do nas po 28 drużyn damskich i męskich  z całego świata. Brakuje tylko par z Afryki, poza tym reprezentowane są wszystkie kontynenty.

W piątek i sobotę, 24-25 czerwca, rozgrywane będą mecze turnieju głównego. W niedzielę, 26 czerwca odbędą się finały

Będą transmitowane w TVP Sport. Początek transmisji na żywo z Dojlid o godzinie 11:30.

– Zachęcamy mieszkańców Białegostoku, aby przychodzili na Dojlidy w barwach biało-czerwonych, ponieważ będziemy mieli cztery pary reprezentantek i reprezentantów Polski. Będzie komu kibicować – dodał Marcin Strządała, promotor turnieju Beach Pro Tour.

Turnieje Beach Pro Tour Futures w 2022 r. odbywają się w 24 lokalizacjach na całym świecie, m.in. Songkhla w Tajlandii, Gold Coast w Australii, Daegu w Korei Południowej, Subic Bay na Filipinach, Balikesir w Turcji. Większość zawodów odbywa się w Europie, w tym aż trzy w Polsce – po Białymstoku impreza zawita dwukrotnie do Warszawy (w dniach 21-24 lipca i 1-4 września) oraz do Mysłowic (w dniach 28-31 lipca).

– To super okazja dla polskich duetów. W polskim turnieju Pucharu Świata może wziąć udział większa liczba par z Polski – podkreśliła Monika Brzostek, dyrektor sportowa turnieju Beach Pro Tour, jedna z najlepszych polskich siatkarek plażowych. – W Białymstoku zagra Jakub Szałankiewicz, postać bardzo dobrze znana w świecie siatkówki, medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategoriach młodzieżowych oraz laureat czwartego miejsca mistrzostw Europy w kategorii seniorskiej. Będzie tez Katarzyna Kociołek, czyli wicemistrzyni Europy. Wśród zagranicznych zawodników mamy medalistów jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych turniejów, ponieważ w zeszłych latach był inny ranking. Na pewno będzie to siatkówka na najwyższym poziomie. 

 

Red. M.L.

Fot. BOSiR

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy