21.01 Dzień Babci od 1966 roku

21.01 Dzień Babci od 1966 roku

Historia Dnia Babci w Polsce sięga lat 60. ubiegłego wieku. Pomysł świętowania Dnia Babci wysunęło w 1964 r. pismo „Kobieta i życie”. Rok później, za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego”, przyjęło się na dobre. Przyczynkiem do ustanowienia święta były urodziny znanej aktorki – Mieczysławy Ćwiklińskiej.

To właśnie jej w Poznaniu, 21 stycznia 1965 r., w przerwie spektaklu „Drzewa umierają, stojąc”, w którym grała rolę babci, dziennikarze wręczyli tort z napisem „Dla Babci”. Gwiazda obchodziła kilka tygodni wcześniej 85. urodziny.

W przerwie spektaklu dziennikarz „Expressu Poznańskiego” wręczając jej kwiaty i tort z napisem „Dla Babci” powiedział, że w Poznaniu obchodzi się to święto w dniu 21 stycznia. Słowa te podchwycił kolejny tytuł prasowy – warszawski „Express Wieczorny” – który 21 stycznia 1966 roku ogłosił Dniem Babci.

W starym kredensie naszej babci

Rok później, 21 stycznia w poznańskich cukierniach można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dziś Dzień Babci obchodzony jest w całej Polsce.

Białystok. „Wyślij pocztówkę do babci” – zachęca z muralu Pani Eugenia

 

Ale nie tylko. Babcie i dziadkowie świętują na całym świecie. Najhuczniej ten dzień obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to święto oficjalne, zatwierdzone przez kongres i prezydenta. Ustanowione zostało w 1978 r. przez prezydenta Jimmiego Cartera i wypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. W Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents) organizowane są specjalne uroczystości w szkołach i kościołach. To również czas na spotkanie z najbliższą rodziną.

U dziadka w Kaniukach…

We Francji to święto ruchome i wypada w pierwszą niedzielę marca, począwszy od 1987 r. Pomysł na święto pojawił się jako element promocji popularnej „Café Grand’Mère” (czyli „Kawy Babci”).

W wielu krajach święto babci i dziadka obchodzone jest dopiero od kilkunastu lat. We Włoszech dziadkowie (oficjalnie Festa Nazionale dei Nonni „Narodowe Święto Dziadków”) świętują od 2005 r. (2 października), a w Niemczech Dzień Babci został ustanowiony dopiero w 2010 r. (druga niedziela października).

Red. OKO

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy