Choroszcz. Adopcja ogrodnicza

Choroszcz. Adopcja ogrodnicza

 Choroszcz proponuje miejską adopcję ogrodniczą. Proponuje mieszkańcom zaadoptować miejskie klomby i donice!

Kto mieszkający w mieście lub miasteczku nie widział donicy czy klombu na kwiaty w swojej okolicy, na osiedlu, placu, czy przy bloku? Zwykle jest szara bryła, betonowa i obrośnięta zielem. Jest mocna, lecz często lata świetności dawno ma już za sobą. A przecież może pięknie umilać spacer przechodniom, mieniąc się kolorami kwiatów, które pszczołom zapewniają nektar i wabią motyle… Dlaczego nie powrócić do tego dziś? Choroszcz odpowiada: zainteresuj się miejską adopcją ogrodniczą!

Jak to zrobić:

  1. Znajdź donicę, do której jest Ci blisko i będziesz w stanie opiekować się nią.
  2. Wyrwij z niej chwasty, jeśli są. Jeśli są tam kwiaty, zostaw je.
  3. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij donicę ziemią.
  4. Zasiej lub zasadź kwiaty – według uznania.
  5. Oznacz donicę/klomb tabliczką „Ta rabatka ma opiekuna” – według własnego projektu lub gotowego wzoru: wzory tabliczek do pobrania.
  6. Podlewaj swoją zaadoptowaną rabatkę. *
  7. Gdy już zaadoptujesz donicę lub klomb, zrób jej zdjęcie i zamieść w komentarzu pod wydarzeniem na FB. Zobaczmy ilu nas jest i zainspirujmy innych!

* Proponujemy, by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić do swojej donicy przed wyrzuceniem.

Niech to, co zwane niczyim, stanie się naszym i pięknym!

Akcja ma charakter oddolny. Zapoczątkowali ją pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Inicjatywa odbywa się za zgodą choroszczańskiego magistratu i Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Inspiracja akcją została zaczerpnięta m.in. z „Ruchu Guerilla Gardening”, zwanego w Polsce „Miejską Partyzantką Ogrodniczą”. Więcej o ruchu: http://zielonemiasto.org/miejska-partyzantka-ogrodnicza/


Red. OKO

Fot. UM w Choroszczy

na podst. UM w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy