Ferie w Muzeum Podlaskim dla rodzin służb mundurowych

Podczas ferii dzieci funkcjonariuszy, strzegących granic Polski, będą mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, organizowanych w oddziałach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jednostki samorządu województwa. Przedsięwzięcie jest częścią akcji #MuremZaPolskimMundurem. W środę, 19 stycznia, na konferencji prasowej przedstawiono szczegóły tej oferty.

– Nasza akcja to wyraz wdzięczności dla wszystkich służb mundurowych, które wykonują teraz tak trudne zadanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak jest ono trudne. Chcieliśmy więc jakoś wspomóc służby i wyrazić im swoją wdzięczność. A jako muzeum możemy to zrobić poprzez przygotowanie oferty edukacyjnej dla rodzin żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy służą na naszej wschodniej granicy. W ten sposób podpisujemy się pod akcją #MuremZaPolskimMundurem – powiedział dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – Jestem dumny, że choć w ten skromny sposób możemy wyrazić im swoje wsparcie.

Zza inicjatywę dziękował kpt. Krzysztof Ługowski, oficer prasowy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

– Ochrona państwa, ochrona naszej granicy jest trudną i wymagającą służbą, której nie wykonujemy sami, lecz z naszymi rodzinami. Dziękujemy, że ktoś pomyślał o nich, o naszych najbliższych – podkreślił.

We wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku już teraz odbywają się muzealne spotkania dla najmłodszych, młodzieży, jak również dorosłych i seniorów. Inspiracją są wystawy stałe i czasowe, czy zabytki z bogatej kolekcji muzealnej. W czasie ferii tych zajęć będzie jeszcze więcej, zwłaszcza dla dzieci.

Oferta jest bardzo różnorodna. W białostockim Ratuszu najmłodsi poznają ciekawe historie związane z rodem Branickich, w Muzeum Historycznym dowiedzą się jakie sanki i łyżwy służyły do zabaw na śniegu naszym dziadkom i pradziadkom, a w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wezmą udział w warsztatach rzeźbiarskich. Z kolei w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy dzieci poznają ciekawostki związane z XVIII-wiecznymi perukami, a nawet nauczą się je wykonywać. Natomiast w Muzeum w Tykocinie usłyszą o zwyczajach i tradycjach żydowskich i zrobią wycinankę żydowską. Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim zamieni wnętrza siedziby w pole bitwy, na którym zetrze się husaria, a Muzeum Ikon w Supraślu wprowadzi dzieci w tajniki pisania ikon.

– Mam nadzieję, że Muzeum Podlaskie zyska nowych gości. Nie podczas ferii, ale w ogóle. Chcielibyśmy, aby najmłodsi jeszcze lepiej poznali historię i kulturę Podlaskiego – wyraził nadzieję dr Waldemar Wilczewski i jeszcze raz zaprosił rodziny funkcjonariuszy do wzięcia udziału w zajęciach.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy