Grzybiarze się gubią. Policja ostrzega i apeluje o rozsądek na grzybach

Niemal każdego dnia Podlaska Policja przyjmuje zgłoszenia o zaginięciach  podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

Po  pierwsze towarzystwo

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:  Nie wybieramy się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.Nie oddalajmy się od osób, które nam towarzyszą. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.

Orientacja w terenie

 

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Oczywiście zabieramy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, która w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocna. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.Warto pamiętać, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.

 

Żeby na grzybobraniu nie stracić

Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w samochodzie wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). Nie nośmy także ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia. Przy sobie dobrze jest mieć natomiast coś do zjedzenia i picia, zwłaszcza gdy do lasu wybieramy się na dłużej.

Szanujmy las i przyrodę

Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy. Jeśli zabłądzimy w lesie , albo podejrzewamy że zabłądził nasz towarzysz nie zwlekając zaalarmujmy Policję. Warto spróbować się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

 

 

Red. OKO

Fot. Krzysztof Niewolny

Na podstawie zaleceń Policji

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy