Jakie są zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Jakie są zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to jedna z coraz częściej wybieranych metod ogrzewania domów oraz mieszkań. Zapewnia ono komfort i niesamowitą wygodę, oraz może być alternatywą dla tradycyjnych metod grzania ze względu na późniejsze koszty eksploatacji. Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się do wszystkich mieszkań? Jakie są zalety posiadania tego typu ogrzewania? Czy inwestycja w elektryczne ogrzewanie podłogowe w ogóle ma sens? Przekonajmy się.

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

System elektrycznego ogrzewania podłogowego opiera się na matach grzewczych złożonych z połączonych ze sobą wolframowych kabli umiejscowionych pod posadzką. Kable zmieniają przepływający w nich prąd w ciepło, które następnie oddawane jest na zewnątrz, ogrzewając naszą podłogę. Zasilane elektrycznie maty stopniowo oddają ciepło, nagrzewając całe pomieszczenie.

Istnieje kilka możliwości montażu mat:

 • umieszczenie ich między warstwami betonu,
 • zalanie ich betonem samopoziomującym,
 • lub zamontowanie ich za pomocą specjalnego kleju pod płytkami.

 

Gdzie najlepiej zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w każdym typie budynku od nowego budownictwa przez wiekowe domy i kamienice. Niezbędnym warunkiem do ich zainstalowania jest surowa podłoga, na którą należy zamontować całą aparaturę niezbędnych elementów tj. mata izolacyjna, mata grzewcza oraz regulator termiczny. Montaż mat grzewczych nie jest tak skomplikowany jak w przypadku innych metod instalacji ogrzewania podłogowego i można je zamontować

 

Zalety ogrzewania podłogowego

 • Komfort użytkowania dzięki równomiernie rozkładającej się temperaturze.
 • Prosty montaż i konserwacja- montaż jest na tyle prosty, że można wykonać go samodzielnie z pomocą instrukcji obsługi oraz porad w Internecie. Zaawansowani majsterkowicze z pewnością nie będą mieć z tym problemu, jednak dla tych, którzy nie czują się na siłach, polecamy skorzystać z pomocy fachowca.
 • Niedroga instalacja- na tle innych metod ogrzewania podłogowego elektryczne maty wypadają naprawdę nieźle, jeśli chodzi o cenę.
 • Ekologiczne, przyjazne źródło ciepła- elektryczne ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emituje zbędnych spalin oraz zanieczyszczeń.
 • Ogrzewanie odpowiednie dla alergików oraz osób chorujących na astmę- metoda ogrzewania podłogowego nie powoduje zbytniej konwekcji (wzbijania się drobinek kurzu do góry, powodując dyskomfort), którą można za to zaobserwować w tradycyjnych metodach ogrzewania.
 • Trwałość- instalacja elektryczna to inwestycja na lata. Systemy ogrzewania podłogowego są na tyle solidne, że z powodzeniem posłużą przez dłuższy okres czasu bez konieczności wszelkich napraw.
 • Niezajmowanie powierzchni użytkowej- zamontowane pod powierzchnią posadzki maty grzewcze są zupełnie niewidoczne i nie zajmują w żaden sposób powierzchni nad nią. Nie trzeba więc zastanawiać się jak zasłonić niepasujący do reszty wnętrza kaloryfer ani martwić o miejsce w pokoju, które zabierają tradycyjne urządzenia przymocowane do ścian.

Red. OKO

Fot. trzymajsiecieplo.pl

Artykuł zewnętrzny trzymajsiecieplo.pl

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gabi

Dla mnie to była duża zmiana na plus i nie żałuję, tylko jak panowie z parkietluxu układali drewnianą podłogę to podpowiedzieli, który rodzaj drewna będzie najlepszy itd. W całym domu jest ciepło, nie ma żadnych wystających kaloryferów, jak dla mnie super

Partnerzy