Jazda rowerem latem — jak się do niej przygotować, by nie stała się koszmarem?

Jazda rowerem latem — jak się do niej przygotować, by nie stała się koszmarem

Wraz z nadejściem letnich dni wiele osób kochających rower zasiada na swoim siodle, ruszając w wielokilometrowe przejażdżki. Jazda na rowerze często związana jest z poczuciem beztroski, jednak z upałem trzeba uważać. Nawet jeśli pokusa zabrania roweru, bez przygotowania latem jest ogromna, zapraszamy do odkrycia dobrych praktyk i wskazówek, dzięki którym jazda na rowerze nie zamieni się w koszmar.

Przypomnienie podstawowych zasad jazdy na rowerze

Przede wszystkim należy przygotować swój rower. Przed wyjazdem należy wykonać podstawowe zabiegi kontrolne: sprawdzić hamulce, ciśnienie w oponach, dzwonek, poprawne działanie łańcuchu. Najlepiej wyjechać z minimalną pomocą (zapasowa dętka, pompka). A w razie potrzeby mieć przy sobie telefon, który w momencie wystąpienia kłopotów w upalne lato może uratować nas od potencjalnego ryzyka związanego z gorącem (np. udaru słonecznego).

O jakich porach i gdzie jeździć na rowerze latem?

Późną wiosną i latem, aby uniknąć palącego upału w południe lub wczesnym popołudniem, zaleca się, o ile to możliwe, jeździć wcześnie rano lub pod koniec dnia. Nawet szanując taki reżim czasowy, należy dostosować swój wysiłek do ogólnej wytrzymałości organizmu, aby nie doprowadzić do osłabienia, a nawet tragicznego w skutkach udaru. Warto robić przerwy, na przykład po to, aby napić się napoju izotonicznego lub wody na trasie.

Dobrym pomysłem, jeśli decydujemy się na trasę w środku dnia, jest szukanie zacienionych obszarów. Ciekawym substytutem cienia są wysokie elewacje, gdzie powietrze jest zdecydowanie chłodniejsze. Warto preferować drzewa liściaste, aniżeli otwarte pole, unikając tym samym częstego kontaktu z bezpośrednim światłem słonecznym.

Wybierając się w obszary o mniejszym natężeniu światła, czy bez wydzielanego przez zanieczyszczenia i samochody ciepła warto zadbać o dedykowaną odzież jak koszulki kolarskie (dostępne w sklepie: https://cycleshop.pl/koszulki-na-rower,c68.html). Zapewnią odpowiedni reżim temperaturowy i nie doprowadzą do wymęczenia lub nadmiernego schłodzenia organizmu.

Jedzenie i nawodnienie podczas jazdy rowerem latem

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne podczas aktywności fizycznej. Latem i późną wiosną to nawet kwestia życia lub śmierci. Dlatego ważne jest, aby podczas wycieczek mieć przy sobie dostosowaną do potrzeb (a nawet z lekką nawiązką) ilość wody. Ponieważ ludzki organizm składa się w 70% z wody, konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, by zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Czy wiesz, że Twój organizm w naturalny sposób traci do 2 litrów wody dziennie tylko po to, by oddychać, filtrować lub regulować temperaturę ciała? Pozwól sobie wyobrazić, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy jeździć na rowerze. Ciepło spowoduje również, że ciało zacznie zużywać więcej wody w celu regulacji temperatury ciała. Dlatego ważne jest, aby podczas ćwiczeń utrzymywać odpowiednie nawodnienie w celu uniknięcia odwodnienia.

Jazda na rowerze latem – odpowiedni ubiór

Podczas jazdy Twoje mięśnie się rozgrzewają, a temperatura ciała wzrasta. Dodając do tego dawkę upalnego słońca, a ubrania niedługo będą przemoczone. Aby uniknąć cierpienia z powodu upałów, warto pomyśleć o nowych materiałach tekstylnych, które umożliwiają szybsze usuwanie potu.

Można skorzystać z bielizny dostosowanej do uprawiania sportu dla kobiet i mężczyzn. Podstawą są również koszulki kolarskie z krótkim lub długim rękawem, czy spodenki kolarskie wykonane z materiałów przepuszczających pot i szybkoschnących. Odpowiedni ubiór pozwoli lepiej zarządzać ciepłem, a tym samym sprawić, że jazda stanie się bardziej komfortowa, zarówno pod względem wydajności, jak i wygody.

Niezbędne akcesoria do jazdy rowerem latem

Do rozpoczęcia jazdy rowerem niezbędny jest kask. Często zaprojektowane są z dedykowanego dla kolarzy materiału pochłaniającego pot, gwarantując tym samym komfort i bezpieczeństwo. Chroni przed promieniami i zapobiega udarom słonecznym.

Rękawiczki również nadają się do pochłaniania nadmiaru potu i przydadzą się, aby zabezpieczyć ręce przed ślizganiem i ocieraniem o kierownicę. Suche stopy i podparte stopy to podstawa dla rowerzysty. Oprócz spodenek kolarskich (dostępnych pod adresem: https://cycleshop.pl/spodenki-na-rower,c72.html) warto wybrać więc buty dostosowane do danego typu jazdy (rower górski, kolarski, szosowy) i dodać parę chłonnych podeszew. Można również założyć krótkie skarpetki dla większej mobilności kostki.

Na wsi, w mieście lub w górach okulary przeciwsłoneczne są niezbędne, aby zapewnić możliwie najlepszą widoczność. Na koniec, aby uniknąć poparzeń słonecznych, stosujemy filtry przeciwsłoneczne. Preferowany jest odpowiednio wysoki wskaźnik ochrony, zwłaszcza jeśli wybieramy jazdę rowerem na wyżynach lub w górach.

 

Odpowiednie przygotowanie przed jazdą latem

Przypominamy, że w trakcie robienia przerw, lepiej unikać pozostawiania roweru samego sobie w bezpośrednim świetle słonecznym. Opony nie lubią zbytniego nagrzewania słońcem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci przygotować się do kolejnych wypadów rowerowych, zamieniając jazdę w miłą przygodę, aniżeli koszmar.

 

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy