Nieobecna Rodzina. 77 rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

Białostoccy społecznicy oraz miejskie instytucje kultury 16 i 17 sierpnia zapraszają mieszkańców miasta na dwudniowe wydarzenie pn. „Nieobecna Rodzina”, które zostało zorganizowane z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców do poznania bardzo ważnej polsko-żydowskiej historii Białegostoku. W programie zaplanowano się 10 wystaw, 10 spotkań z ciekawymi gośćmi z całej Polski, koncerty muzyki żydowskiej i performance. Pierwszy dzień będzie w dużej części poświęcony niedocenianym bohaterom Białegostoku: Józefowi i Juliannie Bartoszkom.

 „Jest to małżeństwo, które 27 czerwca 1941 z narażeniem życia uratowało z płonącej białostockiej Wielkiej Synagogi kilkunastu, a może kilkudziesięciu Żydów” – mówi dr Tomasz Wiśniewski, inicjator sierpniowych uroczystości.

16 sierpnia będzie można posłuchać rozmowy z ich wnuczką, Martą Wołkowycką.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wydarzenie odbędzie się w budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej 41D. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku. Przed II wojną światową mieściła się w tym budynku powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim, propagowano też świecką kulturę hebrajską. Wydarzenie rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 16.00 (niedziela) i będzie kontynuowane 17 sierpnia od godz. 17.00 (poniedziałek). Szczegóły spotkania będą publikowane i uaktualniane na stronie Jewishbialystok.pl oraz na portalach i stronach FB partnerów przedsięwzięcia.

Wydarzeniem towarzyszącym jest spacer historyczny śladami białostockich Żydów, który odbędzie się 14 sierpnia. Początek – o godz. 17.00 pod szkołą Tarbut, przy ul. Lipowej 41D. Przewodnicy z Klubu Przewodników Turystycznych PTTK w Białymstoku zabiorą uczestników spaceru do historycznych miejsc naszego miasta, m.in. do Parku Centralnego (cmentarz rabinacki), na ul. Piękną (synagoga), ul. Młynową (Chanajki), ul. Piękną (synagoga Piaskower). Spacer zakończy się o godz. 19.00 przy pomniku Synagogi Wielkiej.

Organizatorami „Nieobecnej Rodziny” jest Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Red. M.L.

Fot. zrzut ekranu z Mapy Google

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy