Odpust za zmarłych można uzyskać przez cały listopad

Odpust za zmarłych można uzyskać przez cały listopad

Decyzją Penitencjarii Apostolskiej także w tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez osiem dni od uroczystości Wszystkich Świętych – poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W Kościele katolickim odpust zupełny dla nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych można uzyskać przez osiem dni, począwszy od 1 do 8 listopada.

 

W związku z pandemią w ubiegłym roku na polecenie papieża Franciszka Penitencjaria Apostolska wydała dekret rozciągający na cały listopada możliwość uzyskania odpustu dla zmarłych.

 

„Dla pożytku wiernych może on być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone” – czytamy w dekrecie.

 

Wskazano tam również, że odpust zupełny związany z 2 listopada, ustanowiony na wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą albo na sam dzień Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych”.

 

Warunkiem uzyskania odpustu jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

 

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore i pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

 

Zgodnie z tradycją parafie zachęcają w tych dniach do modlitwy za zmarłych, proponując tzw. wypominki, w których czasie wymieniane są imiona i nazwiska zmarłych. Zwrócono jednocześnie uwagę, że coraz częściej parafie przyjmują tzw. kartki wypominkowe nie tylko w formie papierowej, ale umożliwiają ich złożenie również przez internet. (PAP)

 

 

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy