Podglądaj życie pszczół z Siemiatycz 24 h na dobę

Jak mawiają, bez pszczół nie ma życia ! Internauci mogą oglądać ich poczynania 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki specjalnej transmisji online. 

Od 27 sierpnia na stronie Miasta Siemiatycze można oglądać online życie pszczół. Obraz transmitowany jest z dwóch kamer, tak aby zwierzęta nie zauważyły sprzętu i to nie wpłynęło na ich rutynowe zachowania. Jedna z nich jest umieszczona naprzeciwko wejścia do jednego z uli, kolejna zaś umożliwia podgląd całej pasieki. Pierwsze pasieki zostały postawione na wydzielonej działce w Siemiatyczach. Zamieszkują je cztery pszczele rodziny krainki Primy pochodzące z pasieki Melifera z Siedlec, w ramach projektu Miodek. Opiekę nad nimi sprawuje członek Koła Rejonowego Polskiego Związku Pszczelarzy w Siemiatyczach, Arkadiusz Płotka. Taka transmisją stanowi wyjątkową okazję do obserwacji aktywności owadów z bliska.  Możemy się przyjrzeć hierarchii między nimi panującej, jak i procesu tworzenia miodu i innych pochodnych.

Pszczoły przygotowują się do „zimowoli”

Warto wspomnieć, że obecnie pszczoły przygotowują się do sezonu zimowego tzw. „zimowli”, podczas której tworzą „kłąb zimowy”, uwieszając się w dolnej części ula, na plastrach wolnych od pokarmu, mając nad sobą zapasy zimowe. W trakcie ich spożywania kłąb przesuwa się ku górze. Co więcej, pozostające w kłębie pszczoły nie zapadają w sen, a żyją normalnie, jednak w tzw. stanie spoczynku, podczas którego ich czynności są zwolnione i osłabione.

Od wiosny pszczoły zajmą się produkcją miodu, a w czerwcu 2020 r. pierwsze porcję zostaną odwirowane. Prace przy jego powstawaniu można śledzić pod adresem : https://www.siemiatycze.eu/pl/miodek-pasieka-online 

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Urząd Miasta Siemiatycze

Urząd Miasta Siemiatycze

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy