Sezon burzowy w pełni. Jak zadbać o swojego czworonoga?

Psy słyszą od nas lepiej, bez problemu odbierają dźwięki, które znajdują się całkowicie poza zasięgiem ludzkiego ucha. Dlatego też ich reakcja na hałas może być dla nas trudna do wyobrażenia. Właściciele wielu psów, zarówno tych dużych, jak i małych, znają ją bardzo dobrze. Co roku w sylwestra, czy też, tak jak w przeciągu kilku ostatnich burzowych dni,  nasi pupile przeżywają ciężkie chwile. Tych lęków nie wolno lekceważyć.

Psy boją się grzmotów i jest ich cecha wspólna. Strach przed grzmotami zazwyczaj objawia się szczekaniem, chowaniem się, skomleniem a nawet oddawaniem moczu. A kiedy silne odgłosy zastaną je na ulicy, biegną na oślep przed siebie, co często wiedzie ich wprost pod koła samochodu.  Bywa, że właściciele szukają ich potem przez długi czas.  Niestety nie zawsze znajdują.

Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego psy tak boją się grzmotów. Wydaje się, że u niektórych ras strach przed grzmotami występuje znacznie częściej niż u innych. Lęk przed grzmotami trudno jest leczyć, ale warto próbować, ponieważ lęk zazwyczaj pogłębia się wraz z wiekiem. Psy, które boja się burzy mogą wykazywać zachowania lękowe dużo wcześniej, zanim jeszcze pojawią się grzmoty. Czynnikiem mogącym wywołać reakcję lękową może być odgłos deszczu na dachu, błyski jasnego światła lub nawet spadek ciśnienia przed burzą. Psy, które boją się burzy, bardzo często także boją się fajerwerków.

Nie karz i nie przytulaj


Jeżeli Twój pies boi się grzmotów, bardzo ważne jest, aby nie karać go w momencie gdy zacznie wykazywać objawy lęku ani nie przytulać go zbytnio, ponieważ to może tylko pogłębić problem. Karanie psa może sprawić, że będzie się on bał jeszcze bardziej, ponieważ będzie kojarzył grzmoty nie tylko ze strachem, ale także z karą.

Zbytnie przytulanie psa nie jest także zalecane, ponieważ uczy Twojego psa, że zachowania lękowe są właściwe i pies jest za nie nagradzany.

Zadbaj, by pies czuł się bezpieczny i spokojny

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić dla psa, który boi się grzmotów jest zapewnienie mu bezpiecznego miejsca, aby mógł w nim przeczekać burzę. Dobre mogą być klatki dla psów (stosowane do ich transportu), miejsce pod łóżkiem lub pod krzesłem. Psy wybierają takie miejsca, ponieważ czują się w nich bezpiecznie, zaś hałas który powoduje u nich lęk, jest stłumiony. Jeżeli Twój pies nie ma jeszcze takiego miejsca, przygotuj je dla niego. Możesz w nim zostawić jakieś przekąski, aby zachęcić go do przeczekania w nim burzy.

Przygotowanie bezpiecznego miejsca do przeczekania burzy pomaga przy niektórych objawach lęku, ale nie rozwiązuje przyczyn problemu. Jest to zadanie znacznie trudniejsze i niekiedy potrzebny może być tutaj lekarz weterynarii lub behawiorysta. Kluczem do sukcesu jest odwrażliwienie psa na odgłos grzmotów lub inne bodźce związane z burzą. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym szybkiej zobaczymy jest korzystne efekty.

Przyzwyczajenie jest kluczem do sukcesu

Odwrażliwianie musi być prowadzone stopniowo. Chodzi w nim o to, aby pies przyzwyczaił się do odgłosu grzmotu i traktował go jako coś normalnego.

Z bardzo młodym psem można też prowadzić ćwiczenia z użyciem dostępnych w sieci nagrań burzy. Można pozwolić zwierzęciu słuchać tych odgłosów w odpowiednim natężeniu i obserwować jego reakcje. Można też dodatkowo stworzyć mu dobre skojarzenie z dźwiękiem dając w tym czasie smakołyki lub bawiąc się z nim.

Zdarza się, ze ten proces trwa długo i wymaga wiele cierpliwości. W efekcie jednak nasz pies może poczuć się znacznie pewniej podczas burzy.

Jeśli na taką prewencję jest już za późno, należy, zgodnie z sugestiami ekspertów, próbować różnych sposobów zabawiania psa przy umiarkowanych lękach. W skrajnych stanach szukać trzeba pomocy specjalistów.

Red. Marta Śliwińska/hillspet.pl

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy