Supraśl. Caritas stworzył ,,Arkę” dla niepełnosprawnych

Supraśl. Caritas stworzył ,,Arkę” dla niepełnosprawnych

Nowa placówka Caritas Archidiecezji Białostockiej to  dom i miejsce wsparcia ośmiu osób niepełnosprawnych. Arkę otwarto oficjalnie w Supraślu w sobotę (12.12).

Nazwa projektu inspirowana jest domami L’Arche (Arka). Idea takiej wspólnoty życia jest prosta: osoby zdrowe (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codzienne życie. Opiekunowie albo wprowadzają się do Arki i zostaje ona miejscem ich życia i pracy jednocześnie, albo pozostają przy swoich codziennych obowiązkach zawodowych, a Arka jest miejscem, do którego wracają po pracy. Trzecie rozwiązanie dla opiekuna zakłada przebywanie we wspólnocie tylko w ciągu dnia.

Rodzinna atmosfera wspólnot pozwala każdemu – bez względu na to, czy jest pełnosprawny, czy nie – czuć się „u siebie”, rozwijać swoje talenty, budować więzi przyjaźni lub zwyczajnie cieszyć się życiem. Wspólnoty są nie tylko miejscem, gdzie każdy może poczuć się akceptowany, ale także są to miejsca modlitwy i wsparcia dla rodzin i przyjaciół, wolontariuszy i sąsiadów, parafii i innych wspólnot lokalnych.

Aktualnie w supraskim projekcie uczestniczy 8 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszy 7 opiekunów (w tym jedna wolontariuszka). Projekt jest finansowany ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

ARKA mieści się w Centrum Pomocy Caritas

ul. 3 Maja 5B
16-030 Supraśl
tel. 697 020 098
mail: suprasl@caritas.pl

Red. OKO

Fot. Caritas Archidiecezji Białostockiej

Caritas Archidiecezji Białostockiej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy