Trendy na cmentarzach?

Trendy na cmentarzach? Czy to ważne co jest modne?

Już wiele osób od poprzedniego weeekendu odwiedziła groby bliskich. Porządkowanie grobów i zakupy zniczy, kwiatów trwać jednak będzie jeszcze kilka dni. Tłok przy cmentarzach i na straganach przy nekropoliach. Co roku zmienia się nieco moda na kolory i odmiany kwiatów, które zostawiamy na grobach. Zmieniają się też preferencje konsumentów na co skwapliwie reagują handlujący.

Znicze

Coraz modniejsze są znicze z wymiennymi wkładami, lub te na baterie imitujące ogień. Tymczasem ogień według obyczajów wskazuje zmarłym i duszom  drogę do  i z zaświatów.

Dlatego wciąż wielu jest zwolenników szklanych zniczy bez plastykowych nakładek. Taki znicz jest biodegradowalny. Coraz mniej jest zniczy glinianych.

Ceny zależą od wielkości i długości palenia się : od 2 złotych wzwyż

Kwiaty i …warzywa

Chryzantemy drobnokwiatowe od kilku lat wypierają te wielkokwiatowe. Klienci cenią te mniejsze za wyższą mrozoodporność.

Niestety z tego samego powodu wielu zwolenników mają kwiaty i wiązanki sztuczne. Wielu klientów ceni jednak naturalne w nich gałązki i dodatek żywych dodatków. Trzeba też przyznać, że sztuczne kwiaty są coraz lepszej jakości, choć nie należą do ekologicznych.

Od dwóch lat nowością są grobowe kapustki.Nic dziwnego. Wyglądają jak kwiaty, są mrozoodporne. W dodatku nawiązują  nie tylko do słowiańskiej tradycji przynoszenia na groby bliskich jedzenia.

Koszt jednej ozdobnej kapustki od 6 do 2o złotych.

Najdroższe są kompozycje z żywych kwiatów i gałęzi z dodatkiem owoców, krzewów głogu czy nawet dyni.

Komentarz: Jedno jest pewne. Nie to co na grobach położymy czy postawimy jest w tych dniach zadumy najważniejsze. Ważne co mamy w sercach podczas wizyt na cmentarzach i spotkań z rodziną.


 

 

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy