Wkrótce 2. Bieg Pamięci Sybiru

Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne. 8 lutego 2020 r., w 80. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru, we współpracy z Fundacją Białystok Biega, organizuje 2. Bieg Pamięci Sybiru.

 

Podczas czterech masowych deportacji przeprowadzonych w latach 1940–1941 na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Niemal co piąty białostoczanin musiał opuścić swoje mieszkanie, kamienicę, podwórko, miasto, a także swój dom. Niemal każda rodzina została, bezpośrednio bądź pośrednio, dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Skutkiem deportacji i lat wojny były ogromne straty demograficzne. Doprowadziły to do gospodarczego i kulturowego upadku miasta.

– Jest to druga edycja tego niezwykle ważnego dla Muzeum wydarzenia. Jako współcześnie żyjący białostoczanie czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy Polaków i obywateli polskich wywiezionych na Syberię, do Kazachstanu i na północne rubieże europejskiej części Rosji – informuje Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru.

Tysiąc osób na starcie 2. Biegu Pamięci Sybiru

Pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko zapalonych biegaczy, lecz także osób, które biorąc udział w biegu chciały uczcić pamięć o deportowanych. Pakiety startowe wyprzedały się błyskawiczne. Na starcie stanęło blisko 800 osób. Również w tym roku zainteresowanie biegiem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego pula miejsc została zwiększona do tysiąca.

Druga edycja w nowej odsłonie

Tegoroczna formuła została rozbudowana o dodatkowy Bieg Dzienny, który rozpocznie się 8 lutego o godzinie 10:00 na placu przed Pałacem Branickich. Tam, na uczestników czekać będą rekonstruktorzy, dzięki którym biegacze będą mogli przenieść się w czasie i zapoznać z wydarzeniami sprzed 80 lat. Dwukilometrowa trasa prowadzić będzie z centrum Białegostoku do nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru znajdującej się przy ul. Węglowej 1. Po dotarciu do mety, biegacze będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Muzeum „od środka”. Udział w biegu dziennym jest bezpłatny.

Z kolei druga część wydarzenia – bieg na dystansie ok. 5 km  rozpocznie się o godz. 17:00, tuż po zmroku. Trasa biegu prowadzić będzie przez zakamarki Lasu Pietrasze. Jej fragmenty będą wąskie, momentami pagórkowate, osłonięte gęstwiną drzew, która pozwoli jeszcze bardziej  wydarzeń sprzed 80 lat. Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że pozostanie on w pamięci uczestników na długo.

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie – Las Pietrasze – zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las ten leży niecały kilometr od dworca, z którego w 1940 roku odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.

Inscenizacje historyczne

Zarówno podczas Biegu Dziennego, jak i Nocnego na uczestników czekać będą inscenizacje z udziałem rekonstruktorów. W przypadku Biegu Dziennego rekonstruktorzy pojawią się już na starcie. Z kolei Bieg Nocny to siedem punktów z inscenizacjami, aktorami, efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Biegacze wszystkie punkty zobaczą dopiero po usłyszeniu sygnału startowego, podczas pokonywania kolejnych etapów trasy. Wszystko po to, by bieg stał się zapadającym w pamięć doświadczeniem, zmuszającym do refleksji.

Symbolika Biegu

Na medalu, który otrzymają uczestnicy 2. Biegu Pamięci Sybiru możemy zobaczyć wiele elementów nawiązujących swoją symboliką do tematyki syberyjskiej.

Tory to symbol wywózki na nieludzką ziemię. Między inny z białostockiego Dworca Poleskiego w latach 1940–1941 i w 1944 roku odchodziły transporty deportowanych na Wschód.

Jeżeli chodzi o niezapominajkę – kwiat ten symbolizuje pamięć oraz pożegnanie. W przypadku Biegu Pamięci Sybiru niezapominajka przywołuje pamięć o pierwszej masowej wywózce na Sybir. Na medalu widnieje również fragment drutu kolczastego kojarzącego się wprost z przetrzymywanie, więzieniem i obozami pracy, do których trafiali deportowani.

Zupełnie nowym elementem jest nazwa miejscowości, bezpośredniej destynacji transportów m.in. z Białegostoku. Na medalu 2. Biegu Pamięci Sybiru znalazł się Archangielsk, oddalony o 1600 km od Białegostoku, gdzie już w 1940 roku trafiły pierwsze transporty z Polakami zsyłanymi w głąb ZSRS.

 

Przedział dat 1940-2020 nie jest przypadkowy

 

10 lutego, dokładnie 80 lat temu, miała miejsce pierwsza masowa wywózka na Sybir.

Oprócz medalu biegacze otrzymają również specjalny informator biegowy, w którym znajdą m.in. szczegółowe informacje dotyczące spraw organizacyjnych, a także informacje dotyczące Muzeum Pamięci Sybiru i wydarzeń sprzed 80-ciu lat.

 

Informacje o biegu TUTAJ.

 

 

 

Red. M.L.

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy