Współczesny dżentelmen to osoba, która jest dobrym człowiekiem- wywiad

Przyświecają im klasyczne wartości. Pragną uczyć siebie i innych sztuki dyskusji oraz klasycznej elegancji na białostockich Spotkaniach z Charakterem. O współczesnych dżentelmenach z koordynatorem Spotkań Mariuszem Kochańskim rozmawia Laura Maksimowicz.

Kim jest współczesny dżentelmen ?

Istnieje stereotyp, że dżentelmen to człowiek dobrze ubrany, w garniturze, z dużą sumą pieniędzy. Chcemy odczarować ten mit. Współczesny dżentelmen to osoba, która przede wszystkim jest dobrym człowiekiem. To jest podstawa. Następnie kultura osobista oraz obycie. Wygląd również ma znaczenie. Pamiętajmy jednak o jednym: każdy kto aspiruje do miana dżentelmena nie powinien sam siebie tak nazywać. Jeśli aspirujemy do miana mężczyzny z klasą, to winniśmy dawać się poznać pracą nad własnym charakterem i zachowaniem, a jeśli ktoś za taką osobę nas uzna, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze.

Dlaczego zacząłeś się interesować taką tematyką ?

W pewnym momencie zauważyłem, że moje zachowanie w ogóle mi się nie podoba. Postanowiłem się zmienić. Tak też zacząłem szukać tego typu treści i okazji do spotkania w podobnym gronie.

Zmagamy się z bylejakością

Jakie cechy chcecie doskonalić podczas Waszych spotkań ?

Główną ideą jest praca nad charakterem. Zmagamy się z bylejakością. Jeżeli chodzi o ubiór, to towarzyszy nam klasyczna elegancja, która ma podkreślać naszą osobowość. Angażujemy się także w działalność charytatywną. Uczymy się dobrych manier i promujemy aktywność fizyczną.

Czego możemy spodziewać się przychodząc na tego typu spotkanie?

Początkowo forma spotkań było czysto towarzyska. Z czasem przestała nam jednak wystarczać. Zaczęliśmy zapraszać gości specjalnych z różnych dziedzin. Gościliśmy fotografów, pisarzy i pasjonatów. Chcemy propagować wiedzę. Co nas łączy to chęć dyskusji.

Czy kobiety także są mile widziane?

Trudno być dżentelmenem bez towarzystwa kobiet. Bardzo nam zależało, aby Panie również uczestniczyły w naszych spotkaniach. Ogromnie nas cieszy, gdy widzimy, że na Spotkania z Charakterem przychodzi coraz więcej kobiet.

Czego oczekują kobiety przychodząc na Spotkania z charakterem ?

Wadą współczesnych mężczyzn jest bylejakość w ubiorze. Wiele kobiet przychodzi do nas, bo chcą przekonać swoich partnerów, by lepiej się ubierali.

Żyjemy stereotypem mężczyzny

Czy na przestrzeni lat zaobserwowałeś, że Panowie bardziej zwracają uwagę na to co noszą? Może nie jest tak źle?

–  Owszem,  jako mężczyźni coraz częściej zwracamy uwagę na swój wygląd. Na szczęście na ulicy nierzadko widać panów w koszulach. To jest dobry początek do zmiany swojego wizerunku. Jest jednak jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii w Polsce.

Często można słyszeć o kryzysie męskości. Czy Ty także zauważyłeś ten problem ?

Trochę zauważam ten kryzys męskości. Aczkolwiek żyjemy  w czasach równouprawnienia i mężczyźni do pewnych aspektów życia nie są kobietom potrzebni. Z drugiej strony kobiety potrzebują mężczyzn którzy będą ich wspomagać. To rodzi pewien konflikt interesów, którego wielu ludzi nie rozumie. Nie rozumieją, że czasy się zmieniły. Myślę, że kryzys męskości wynika z tego, że żyjemy stereotypem mężczyzny, jaki jeszcze do niedawna istniał.

Czy każdy może przyjść na spotkanie?

Spotkania odbywają się zazwyczaj w trzeci czwartek miesiąca, w jednej z białostockich kawiarni. Widzimy się w godzinach wieczornych. Wstęp wolny. Znaleźć nas można na Facebooku.

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Monika Siehieńczuk/UNSPLASH

Gościem spotkania był Władysław Pietruk, rysownik podlaskiej architektury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy