Lekarze zwierząt. Michał Geniusz

Lekarz nieludzki ?

Żeby wykonywać ten zawód, trzeba go lubić. Jeżeli ktoś go nie lubi, to nie będzie go wykonywał, ponieważ jest to zawód bardzo trudny, odpowiedzialny ,momentami bardzo stresogenny. Dobry lekarz powinien mieć do siebie dystans i nigdy nie być do końca zadowolony z poziomu własnej wiedzy. Jeżeli młody człowiek ma takie cechy to znaczy, że będzie się rozwijał, kształcił i dążył do doskonałości.

Między lekarzem medycyny a lekarzem weterynarii jest taka różnica, że lekarz medycyny ma do czynienia z jednym gatunkiem. Lekarz weterynarii zaś ma do czynienia z cała gamą zwierząt – od owadów, płazów, gadów, rybek, poprzez gryzonie, ptaki, ssaki duże i małe. Ssaki różnicują się na przeżuwacze, koniowate i wszystkożerne. Każdy gatunek to inna anatomia, fizjologia, zwyczaje żywieniowe, inne leki i ich dawkowanie itd. Jest to ogromna wiedza.

Wydaje mi się, że w ostatnich latach postrzeganie zwierząt nieco się zmieniło. Psy coraz rzadziej są już przykuwane do budy, a ich jedyną racją bytu nie jest tylko ochrona posesji przed złodziejami. Koty również nie są zwierzętami, które wracają do środka, tylko gdy pada. Ludzie zaczęli traktować swoje zwierzęta jak przyjaciół i przykładają coraz więcej wagi do ich zdrowia i szczęścia, dlatego nie ograniczają już wizyt u specjalisty do absolutnej konieczności, a wręcz przeciwnie – udają się tam regularnie – mówi lekarz weterynarii Michał Geniusz.

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska Podlaskie24.pl /Canwet

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy