14 maja Wody Polskie zapraszają do wspólnego sprzątania rzeki Biebrzy

Trwa kampania edukacyjna Wody To Nie Śmietnik. Ma za zadanie zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych

Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego z nas aby nie zostawiać śmieci nad wodą.

W sobotę, 14 maja o godz. 9:30 na plaży miejskiej w Goniądzu rozpocznie się wspólne sprzątanie rzeki Biebrzy. Do udziału w akcji zapraszają Scubamaniak Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza i Wody Polskie.

Każdego roku pracownicy Wód Polskich, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą

– Szacujemy, że rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się kilka tysięcy ton śmieci, część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe.

– Stąd nasz apel: Wody to nie śmietnik! Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś zanieczyszcza rzeki i jeziora. Pamiętajmy, że zgodnie z art. 171 ustawy o odpadach kto prowadzi gospodarkę odpadami niezgodnie z nakazem określonym w art. 16, który mówi o tym, że gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności gospodarka odpadami nie może: powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt, podlega karze aresztu albo grzywny. Zachęcamy wszystkich do organizowania akcji sprzątania – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Red. M.L.

Fot. zrzut ekranu

Państwowe Gospodarstwo Wodne / Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy