Mieszkańcy Grabówki uczczą pamięć ofiar zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

19 czerwca upamiętnienie ofiar hitlerowców w Grabówce. W dorocznym wydarzeniu zawsze uczestniczą mieszkańcy Białegostoku i okolicznych miejscowości, samorządowcy, poczty sztandarowe

W niedzielę (19.06) przy Pomniku Ofiar w Grabówce koło Białegostoku odbędzie się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Białostocczyzny pomordowanych w latach 1941-1944.

Uroczysta msza święta przy Pomniku Ofiar w Grabówce rozpocznie się o godz. 11.00. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na pobliski cmentarz i złożą kwiaty oraz zapalą znicze na grobach pomordowanych.

Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej

Żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. osób – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku. Dlatego rocznicowa uroczystość odbywa się zawsze w połowie tego miesiąca.

Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego zadania, ale zdążyli wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił.

Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też szczątki żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

Stojący tam pomnik ku czci pomordowanych został wzniesiony w 1973 r. według projektu Stanisława Wakulińskiego.

Red. M.L.

Fot. PUW / UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy