Już trzeci rok z rzędu Samorząd Województwa Podlaskiego przy wsparciu władz Rzeczypospolitej Polskiej pomaga prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu Świętego Ognia z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Pierwszy raz w historii ta inicjatywa została zrealizowana w 2020 r. i to pomimo trwającej pandemii. Święty Ogień trafia do wiernych w Polsce, a przede wszystkim w województwie podlaskim, gdzie mieszka najwięcej wyznawców prawosławia.
W tym roku w składzie delegacji, która w piątek (22.04) rano udała się do Jerozolimy, znaleźli się reprezentanci samorządu województwa: marszałek Artur Kosicki oraz Sławomir Nazaruk, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – ministrowe Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Bardzo ważny jest też udział duchownych – JE Pawła, Biskupa Hajnowskiego i ks. Andrzeja Bołbota, prezesa zarządu Stowarzyszenia Bractwo Świętego Ognia.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy osobiście po Święty Ogień udał się marszałek Artur Kosicki. Wcześniej, ze względu na obostrzenia pandemiczne, taki wyjazd był poważnie utrudniony.
– Mam świadomość, jak ważne jest to wydarzenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których wielu wiernych mieszka w województwie podlaskim. Święty Ogień będzie obecny na nabożeństwach paschalnych w Wielką Sobotę. Cieszę się, że po raz kolejny wraz z samorządem województwa mogę pomóc w kultywowaniu tej tradycji – powiedział Artur Kosicki.
Samorząd Województwa Podlaskiego również co roku, w okresie Bożego Narodzenia, wspiera sprowadzenie Betlejemskiego Światła Pokoju do naszego regionu.
Wedle relacji Święty Ogień w prawosławną Wielką Sobotę w mistyczny sposób pojawia się samoistnie na płycie Grobu Pańskiego, po czym prawosławny patriarcha Jerozolimy zapala od niego świece. Dla wiernych prawosławnych Święty Ogień ma olbrzymie znaczenie duchowe i religijne – symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W ceremonii biorą udział liczni pielgrzymi, jest także transmitowana w wielu krajach, do części z nich Święty Ogień jest transportowany samolotami, w tym od kilkunastu lat do Polski. Dzięki temu jest obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczynają się przed północą w prawosławnych cerkwiach. W wielu z nich na tę okazję przygotowuje się specjalne lampiony, w których wierni zabierają Święty Ogień do swoich domów.
Red. M.L.
Fot. UMWP
Izabela Smaczna-Jórczykowska Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego