25 sierpnia bezpłatne przejazdy autobusami BKM

Do końca tygodnia województwo Podlaskie może być zagrożone smogiem

W związku z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza prezydent Białegostoku w czwartek, 25 sierpnia wprowadził bezpłatny przejazd autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

W środę (24 sierpnia) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego z powodu smogu wprowadziło alert w kilku podlaskich powiatach. Mieszkańcy Białegostoku i okolic dostali nawet sms-y z ostrzeżeniem, by zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Główne ulice miasta spłukiwano wodą, by zmniejszyć ilość szkodliwego pyłu. W centrum Białegostoku rozstawiono też dwie dodatkowe kurtyny wodne, na Rynku Kościuszki i na placu przed Teatrem Dramatycznym.

Dziś (25 sierpnia) jakość powietrza w regionie wprawdzie się poprawiła, ale w związku z zagrożeniem przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdecydował, że w tym dniu przejazdy autobusami komunikacji miejskiej są bezpłatne. Władze miasta zachęcają, by wybrać transport publiczny.

Ryzyko przekroczenia dopuszczalnej jakości powietrza do niedzieli nadal obejmuje pięć województw: poza podlaskim także podkarpackie, lubelskie, mazowieckie i część warmińsko-mazurskiego. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, w którym unosi się pył z obszarów suchych oraz objętych pożarami.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co godzinę podaje aktualne wyniki pomiarów powietrza. Można je sprawdzić na stronie GIOŚ.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy