40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

W niedzielę (30.08) w 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbyło się poświęcenie i odsłonięcie tablicy przed budynkiem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku. Dalsza część obchodów miała miejsce w Sanktuarium w Świętej Wodzie.

Zebrani goście pod tablicą poświęconą 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oddali hołd wszystkim uczestnikom strajków w zakładach pracy w lipcu oraz w sierpniu 1980 r., które doprowadziły do rozmów między strajkującymi robotnikami, a władzą komunistyczną. Komuniści zgodzili się w ramach podpisanych Porozumień Gdańskich przyjąć 21 postulatów zaproponowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, które zakładały m.in. przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, podwyżkę płac dla każdego zatrudnionego, oraz utworzenie niezależnego związku zawodowego.

Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” podziękował wszystkim zebranym za przybycie, przybliżając uczestnikom wydarzenia historię związku zawodowego, z którym utożsamiali się Polacy walczący o godne życie i wolność. Podkreślił, że dzisiaj „Solidarność” walczy o interesy każdego pracownika oraz sprawiedliwość społeczną.

Dr Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Białymstoku, inicjator powstania tablicy okolicznościowej zaznaczył, że wartości tj. dążenie do godności oraz wolności i biblijne wezwanie „jeden drugiego brzemiona noście” wyraża „Solidarność”. Jak dodał, IPN jest od początku związany z ideą ruchu wolnościowego i jest ona mu głęboko droga i cenna.

Ta tablica jest przygotowana wspólnie z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Jest ona wyrazem naszego hołdu. Tak jak jest tam napisane dla tych wszystkich, którzy swoje zdrowie, którzy swoje życie poświęcili wielkiej idei „Solidarności”. Liczymy, że ta idea będzie się rozwijać oraz, że będziemy solidarni. To jest rzecz dla nas ważna i istotna. Dziękujemy bardzo – powiedział dr Schabieński.

Na okoliczność 40 – lecia powstania NSZZ „Solidarność” marszałek Artur Kosicki wystosował list.

Marszałek Województwa Podlaskiego podkreślił, że z pragnienia Polaków do życia w wolnym i demokratycznym kraju narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Jak dodał, mimo, że rok później zapanowała nad Polską czarna noc stanu wojennego, to ideały „Solidarności” ostatecznie zwyciężyły, dając w 1989 r. impuls do przemian politycznych w całej Europie Wschodniej.

Również na ziemi podlaskiej idee „Solidarności” padły na podatny grunt. Do związkowych struktur w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i wielu innych miejscowościach naszego regionu, wstąpiły bowiem ogromne rzesze osób, które z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem włączyły się w ten, pamiętny wolnościowy zryw całego polskiego społeczeństwa – napisał marszałek składając serdeczne wyrazy szacunku oraz uznania wszystkim osobom z naszego regionu, działającym w NSZZ „Solidarność” i dziękując im za wkład w budowę wolnej Polski.

Działacze opozycji z naszego regionu otrzymali monety pamiątkowe wydane przez Narodowy Bank Polski w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”.

Aktu poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonali duchowni kościołów rzymskokatolickiego oraz prawosławnego.

W czasie uroczystości byli obecni m.in. Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski, Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, lokalni samorządowcy, funkcjonariusze służb mundurowych, władze Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Kolejna część obchodów 40 – lecia NSZZ „Solidarność” odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie w Wasilkowie.

Mszy świętej przewodniczył abp senior Edward Ozorowski. Związkowcy dziękowali Panu Bogu za dar istnienia „Solidarności”, jako ruchu, który dał ludziom odwagę w walce o lepszy byt, oraz wolną Ojczyznę.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Cezary Rutkowski / Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

Partnerzy