500 plus dla hodowców dla dobra zwierząt- wnioski od marca

500 plus dla hodowców dla dobra zwierząt

Przypomnijmy. W 2020 roku rolnicy hodujący krowy i świnie mogą otrzymać dodatkowe wsparcie, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy.

 

 Więcej miejsca dla zwierząt

Płatności z tytułu działania Dobrostan zwierząt to rekompensowanie rolnikowi kosztów wiążących się z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów, w szczególności w zakresie:

  • dostarczania wody i pożywienia oraz zapewniania opieki zgodnie z naturalnymi potrzebami chowu zwierząt;
  • warunków przetrzymywania, takich jak większa przestrzeń, pokrycia podłogowe, materiały wzbogacające, naturalne światło;

dostępu do wybiegu.

Chodzi o na przykład o zwiększenie przestrzeni do życia przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku wymaganej minimalnej powierzchni albo zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska lub wybiegu.

Stawki pomocy wyniosą (na rok): 595 zł na krowę mleczną (w przypadku zwiększenia powierzchni w budynkach), 329 zł na krowę „mamkę” (dostęp do wybiegów),185 zł na krowę mleczną (wypas), 301 zł na lochę, 24 zł na tucznika.

Nie ma ograniczeń co do liczby zwierząt, które mogą być objęte wsparciem w danym gospodarstwie.

Dopłaty obejmować mogą jedynie dodatkowe koszty/utracone korzyści związane z zastosowaniem w produkcji podwyższonych standardów.

Oznacza to, że płatność z tytułu tego działania ma charakter rekompensaty. 

 

 

Na wypasie bez uwięzi

Resort rolnictwa informuje, że “pakiet. 2 Dobrostan krów skierowany jest dla rolników utrzymujących bydło mleczne bez uwięzi.

Dotyczy to zarówno wariantu polegającego na zapewnieniu krowom mlecznym utrzymywanym grupowo powiększonej o co najmniej 20 proc. (względem tej wynikającej z powszechnie obowiązującego prawa w tym zakresie) powierzchni bytowej w budynkach, jak również wariantu dotyczącego wypasu krów mlecznych.

W tym ostatnim przypadku – krowy mleczne powinny być wypasane bez uwięzi (za stwierdzenie, że wypasane krowy są wypasane na uwięzi – płatność jest zmniejszana).

Rolnicy hodowcy będą mogli składać wnioski o wsparcie do krów i świń od 15 marca do 15 maja danego roku. Przekażą je do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną w ramach formularza eWniosekPlus.

Na ten cel zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt” w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl archiwum/unsplash

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy