80-latek stracił 12 tysięcy złotych metodą „na urzędnika”. Policja apeluje – Nie daj się nabrać!

Mimo licznych ostrzeżeń, osoby starsze często zostają ofiarami oszustw. Temat przestępstw „na wnuczka” został już przerobiony, jednak przestępcy mają coraz to nowe pomysły, jak wyłudzić pieniądze. 2 czerwca, 80-latek z jednej z miejscowości leżącej w powiecie sokólskim, został oszukany metodą „na urzędnika”. Stracił tym samym 12 tysięcy oszczędności.

 

Mężczyzna będący oszustem, podał się za pracownika gminy.

Po okazaniu sfałszowanej legitymacji zaproponował pomoc starszemu mężczyźnie w uzyskaniu dotacji. Jedynym warunkiem miał być osiągnięty limit wiekowy, który pokrzywdzony spełniał. Senior wpuścił oszusta do mieszkania. W rozmowie przestępca uzyskał informacje, gdzie starszy mężczyzna trzyma pieniądze, oraz ile ich konkretnie jest. Oszust przekonywał seniora, że im większa kwota „inwestycji” – czyli oszczędności, tym większa potem będzie kwota dotacji, którą senior otrzyma. Pan w podeszłym wieku wyjął pieniądze z szafy, a następnie schował je z powrotem. Tym samym pokazał oszustowi, gdzie trzyma oszczędności.

Przestępca skorzystał z chwilowej nieobecności seniora.

Starszy mężczyzna wyszedł z pokoju w celu ubrania się. Mieli bowiem wspólnie pójść do urzędu, aby podpisać odpowiednie formularze. W tym czasie osoba podająca się za urzędnika zabrała oszczędności z szafy. Przestępca poinformował szybko seniora, że musi obsłużyć jeszcze jednego interesanta w sąsiednim bloku, po czym uciekł ze skradzionymi pieniędzmi. Starszy mężczyzna po chwili zorientował się, że jego pieniądze zniknęły i zatelefonował na policję. Oszust jednak zdążył już uciec.

Policja w związku ze sprawą apeluje:

„Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji” – czytamy na stronie Sokólskiej Policji.

Oszuści często podają się za policjantów, urzędników czy inne osoby publicznego zaufania. Proponują potwierdzenie ich tożsamości za pomocą zadzwonienia na numer 112 czy pokazując sfałszowane legitymacje lub certyfikaty. Musimy pamiętać, aby być wyczulonym na wzbudzające podejrzenia zachowania i w razie jakichkolwiek podejrzeń, zadzwonić do swoich bliskich i opowiedzieć o zdarzeniu. Należy także poinformować o zajściu Policję.

W takich sytuacjach również należy pamiętać, aby nie przekazywać gotówki i nie pokazywać gdzie trzymamy pieniądze.

Nie należy również podpisywać dokumentów, nie zakładać kont bankowych ani nie przekazywać swoich danych bez uprzedniej konsultacji z bliskimi.

„Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę”

Warto wiedzieć, że policjant podejmujący czynności służbowe, nie będąc umundurowanym, musi podać stopień, imię i nazwisko oraz okazać legitymację służbową. Legitymacja musi zostać okazana w taki sposób, żeby można było odczytać numer i nazwę organu wydającego legitymację, oraz nazwisko policjanta.

Pamiętajmy, że policjant na służbie NIGDY nie zażąda pieniędzy za prowadzone czynności. Policjanci również nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. 

 

 

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Sokólska Policja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy