Akcja służb. Transport wielu organów do przeszczepu z USK

Akcja służb. Transport wielu organów do przeszczepu z USK

To akcja wielu ludzi dla ratowania życia i zdrowia innych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zmarł młody mężczyzna. Miał przy sobie w portfelu kartkę z podpisaną zgodą na pobranie narządów w razie jego śmierci.

Taki dokument  jest gwarancją, że rodzina nie będzie się sprzeciwiać woli zmarłego.

Serce i płuca policyjnym helikopterem poleciały do Zabrza, wątroba została przeszczepiona w Warszawie. Nerki i rogówki  zostaną przeszczepione w Białymstoku.

Dzięki jednej świadomej decyzji być może uda się pomóc pięciu osobom

Dzisiaj ok 17 na stadionie przy 11-go Listopada wyląduje policyjny śmigłowiec, który na pokład zabierze zespół transplantologów z organami do przeszczepu– poinformowała dziennikarzy rano w środę 1.03 Podlaska Policja.

Po serce przyjechali do Białegostoku lekarze z Zabrza. Policyjny śmigłowiec miał przetransportować serce na Śląsk. Jednak zbyt niskie chmury nad Białymstokiem uniemożliwiły lądowanie. Helikopter poleciał więc aż  do Zambrowa.

Lecimy w kierunku Zambrowa. Pierwsza lokalizacja możliwa na której śmigłowiec będzie próbował usiąść to MOP po po prawej stronie od S8 na wysokości zjazdu na Rutki-Kossaki. To jest pierwsza możliwa lokalizacja do lądowania.  Jak ruszymy spod USK napiszemy – informował dziennikarzy podinspektor Tomasz Krupa  – rzecznik Podlaskiej Policji.

Pilotaż prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Wkrótce docierały kolejne informacje: 

 

Śmigłowiec wylądował w Zambrowie przy McDonaldzie i tam będzie się do niego przesiadał zespół transplantologów my za chwilę będziemy wyruszali spod uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

 

Śmigłowiec wystartował ok. godz. 19.20, od razu, jak tylko serce zostało dostarczone na pokład maszyny. W Zabrzu zostało odebrane przez karetkę tamtejszego szpitala i trafiło od razu do sali operacyjnej, gdzie na serce już czekał biorca.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny to już drugie pobranie wielu narządów od jednego zmarłego w  tym szpitalu w 2023 roku. W roku 2022 w Podlaskiem  pobrano narządy od 19 zmarłych.

 

Red. OKO

Fot. Podlaska Policja

Podlaska Policja/USK

5 3 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy