W poniedziałek, 1 sierpnia, ruszają zapisy na czwartą edycję OnkoRun. Wydarzenie organizowane przez działające przy Białostockim Centrum Onkologii (BCO) Stowarzyszenie do Walki z Rakiem odbędzie się 24 września. Ma aktywizować osoby z chorobami nowotworowymi, a także zwrócić uwagę kobiet na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.
Samorząd województwa od kilku lat wspiera organizację OnkoRun.
– To świetna inicjatywa, która wpisuje się bardzo dobrze w działania o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym. Tego typu przedsięwzięć nigdy nie jest za dużo – mówi Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego. – Podczas biegu będzie okazja, żeby aktywnie spędzić czas, ale będzie także możliwość porozmawiania ze specjalistami z BCO. I właśnie o to nam wszystkim chodzi, żeby tej wiedzy było jak najwięcej. Rak to nie wyrok. Jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia – dodaje Marek Malinowski.
Celem OnkoRun jest m.in. aktywizacja pacjentów onkologicznych, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej
Jak podkreśla dr Piotr Skalij, przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem, aktywność ta jest niezwykle istotna. Bardzo ważne jest też, aby pacjenci, którzy przeszli chorobę onkologiczną, mieli świadomość, że nie są z niej wykluczeni.
– Ta aktywność jest bardzo istotna. To tak naprawdę jeden z podstawowych elementów, chociażby walki z tzw. zespołem zmęczenia nowotworowego, który zdarza się dosyć często u naszych pacjentów. Aktywność fizyczna mobilizuje ich i ten zespół zmęczenia staje się zdecydowanie mniej dokuczliwy. Co więcej, chcemy pokazać, że łatka pacjenta onkologicznego jest bardzo niesprawiedliwa, bo wielu ludzi myśli, że taka osoba powinna siedzieć w domu, chuchać na siebie i dmuchać. Nie do końca tak jest. Ona ma prawo tak samo normalnie żyć, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby było inaczej – podkreśla dr Piotr Skalij.
Bieg adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin, sympatyków i pracowników BCO, pasjonatów biegania, jak również wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas.
W tym roku przewiduje się udział 350 biegaczy i trzy dystanse: 10 km, 5 km oraz spacer 2,5 km z personelem BCO.
W organizacji przedsięwzięcia pomaga od kilku lat supraska Fundacja Tworzywa, która specjalizuje się w przygotowywaniu imprez biegowych, ale, jak podkreśla prezes tej organizacji Magdalena Matejczuk, OnkoRun jest wydarzeniem szczególnym.
– Jest bardzo szczególne dla nas, jako ludzi i jako mieszkańców Supraśla. Jesteśmy bardzo związani z tym miejscem. Miejscem, które jest jeszcze nieodkryte i dlatego wszystkie nasze działania sportowe kierujemy właśnie w serce Puszczy Knyszyńskiej. Bieg jest poprowadzony bardzo malowniczą trasą, więc oprócz sportowych emocji, to jeszcze jest chwila na oddech, czas dla siebie pośród natury – mówi prezes fundacji.
Magdalena Matejczuk podkreśla, że ludzie zdrowi mogą się wiele nauczyć od osób biorących udział w tym biegu.
– Dla mnie osobiście jest to ogromna lekcja pokory. Nie tylko ze względu na to, że my na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że życie jest cennym darem i takie sytuacje, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy, mogą nas na chwilę zatrzymać.(…) Ten bieg buzuje dobrą energią – dodaje Magdalena Matejczuk.
Do udziału w biegu zachęca także dyrektor BCO Magdalena Borkowska.
– W Białostockim Centrum Onkologii nie ma miejsca na stygmatyzację pacjenta onkologicznego. Dajemy sobie i im taką szansę na normalne życie, fajne funkcjonowanie. OnkoRun to bardzo miłe spotkanie, rodzinne, wielopokoleniowe i takie, które daje przekonanie, że życie jest piękne. Nie rywalizujemy, tylko współpracujemy i zapraszamy całe rodziny.
OnkoRun 2022 startuje o godz. 10, tradycyjnie z placu za Hotelem Borowinowy Zdrój.
Internetowe zapisy rozpoczną się w poniedziałek, 1 sierpnia, w samo południe na stronie elektronicznezapisy.pl.
Red. M.L.
Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP
Wrota Podlasia