Będą remonty 27 km dróg w Podlaskiem

Ponad 27 km dróg lokalnych w Podlaskiem w powiatach łomżyńskim, zambrowskim i wysokomazowieckim będzie przebudowanych dzięki środkom w z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). We wtorek wojewoda Bohdan Paszkowski podpisał z samorządami umowy w tej sprawie. Kilkanaście podlaskich samorządów w edycji  rządowego programu za rok 2018 dostanie 28,7 mln zł.

414 mln zł rządowego wsparcia na drogi lokalne w Podlaskiem

Wojewoda podlaski podpisywał we wtorek umowy podczas spotkań z samorządami w Łomży, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem.

,,W ramach Funduszu Dróg Samorządowych województwo podlaskie dysponuje kwotą 414 mln zł na rok 2019 (z włączeniem inwestycji wieloletnich) i jest to czwarta pod względem wysokości środków kwota w kraju. To więcej, niż łącznie region miał na drogi lokalne w latach 2008-2014 (tj. 310 mln zł). „To daje skalę porównania, to daje ogromy skok” – mówił wojewoda podlaski.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że głównym kryterium, które decydowało o wysokości przyznanych środków w ramach FDS była długość sieci dróg, która w regionie jest spora, ale są one w złym stanie i wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym samorządy są bardzo zainteresowane, by pozyskać pieniądze na drogi lokalne. Biedniejsze gminy mogą dostać nawet do 80 proc. dofinansowania.

Środki z Funduszu Dróg Samorządowych dla Podlasia za rok 2018

Z dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych skorzystał m.in. powiat łomżyński, który na budowę i przebudowę dróg lokalnych otrzyma ponad 8,15 mln zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na 8 km dróg. Miasto Łomża na budowę ulicy Kolejowej o długości 0,9 km dostanie dofinansowanie w wysokości 3 mln zł.

Dofinansowanie dostały:
1.    Powiat Łomżyński – 2 zadania
2.     Gmina Miastkowo
3.    Gmina Nowogród
4.    Gmina Łomża
5.    Gmina Śniadowo
6.    Gmina Jedwabne

Również we wtorek w Urzędzie Gminy Zambrów wojewoda podlaski podpisał umowy z gminą Zambrów oraz powiatem zambrowskim. Dofinansowanie tym jednostkom w łącznej wysokości ponad 3,85 mln pozwoli na przebudowę prawie 4 km dróg.

W Starostwie Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem zostały podpisane umowy z 9 jednostkami samorządu terytorialnego z terenu powiatu wysokomazowieckiego.

1.    Powiat Wysokomazowiecki
2.    Miasto Wysokie Mazowieckie
3.    Gmina Wysokie Mazowieckie
4.    Gmina Szepietowo
5.    Gmina Czyżew
6.    Gmina Sokoły
7.    Gmina Ciechanowiec
8.    Gmina Kulesze Kościelne
9.    Gmina Nowe Piekuty

Te samorządy za dofinansowanie w wysokości ponad 16,7 mln zł wybudują lub przebudują ponad 15,2 km dróg.

Wojewoda podpisał już także umowy na projekty wsparte z Funduszu Dróg Samorządowych z gminą Bielsk Podlaski (dofinansowanie w wysokości prawie 1,2 mln zł na przebudowę drogi o długości 2,85 km), powiatem siemiatyckim (3 mln zł na 6,1 km drogi) oraz i gminą Perlejewo (0,3 mln zł na 0,7 km drogi).

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy