Białostoczanin studiujący na Harvardzie — rozmowa z Przemysławem Stolarskim

Przemysław Stolarski to pochodzący z Białegostoku trener debat i współzałożyciel Think and Speak Academy. We wrześniu rozpoczął naukę na najbardziej prestiżowym uniwersytecie na świecie. Kierunkiem jego studiów magisterskich na Harvardzie jest „Learning Design, Innovation and Technology” czyli projektowanie, innowacje i technologie w nauczaniu. Opowiedział nam między innymi o wadach, zaletach i nietypowych tradycjach tego uniwersytetu.

 

Reakcja Przemysława na wieść o dostaniu się na Harvard

 

Przemek otrzymał informację o zaakceptowaniu jego kandydatury w marcu. Tego wieczoru leżał w łóżku i oglądał serial. W mailu, który otrzymał, widniała informacja o samym podjęciu decyzji przez uczelnię, nie było powiedziane czy pozytywnej, czy negatywnej. By to sprawdzić, musiał zalogować się do portalu aplikanta. Po wykonaniu tej czynności zobaczył list z wielkim napisem congratulations (z ang. „gratulujemy”) i spadającym konfetti. Był też półtoraminutowy filmik, na którym profesorowie z wydziału edukacji składają gratulację i opowiadają o zaletach studiowanie na Harvardzie.

 

Najpierw zobaczyłem ten list. Szybko oczami spróbowałem przejrzeć , jak wygląda jego zawartość. Zobaczyłem, że jest tam napisane, że faktycznie chcą mnie. Nie mogłem troszeczkę w to uwierzyć. Obejrzałem ten filmik, a później zadzwoniłem do moich bliskich” – radośnie opowiada.

 

Ponieważ byłem sam w mieszkaniu, a chciałem dzielić się tą informacją, nałożyłem klapki i poszedłem do sklepu alkoholowego kupić trunek, którym będę celebrować tę decyzję. I tak też właśnie spędziłem resztę wieczoru, oczywiście dzwoniąc do różnych znajomych i rozmawiając o tym”

Zobacz film:

Ciekawostki i nietypowe tradycje z Harvardu

 

„W Stanach Zjednoczonych jest taka tradycja, która nazywa się streaking. To mniej więcej polega na tym, że studenci pierwszego roku parę razy w roku spotykają się późnym wieczorem i biegają półnadzy po różnych elementach kampusu. To jest nazwijmy to rytuał przejścia”

 

W USA ta tradycja nosi również nazwę „Primal Scream” (z ang. „pierwotny krzyk”). To zjawisko ma zazwyczaj miejsce przed końcowymi egzaminami. Tak jak przytoczył Przemek, na uniwersytecie Harvarda ma to postać półnagiego biegu. Z kolei na uniwersytecie Stanforda studenci krzyczą z okien pokoi w dormitoriach. Przyczyną jest chęć zresetowania się przed najbardziej stresującymi momentami edukacji. Studenci biegają, krzyczą, bawią się.

 

Społeczność studentów i absolwentów Harvardu jest bardzo zżyta ze sobą. W gruncie rzeczy jeżeli ktoś jest absolwentem Harvardu i otrzymuje prośbę o pomoc od studenta, to raczej się tego nie odmawia” – tłumaczy Przemysław

 

Podkreślił, że rzecz jasna nie ma tu na myśli np. Marka Zuckerberga lub Billa Gates’a, którzy są zbyt zajęci. Połączenie student-absolwent wyjaśnił na podstawie listy mentorów, do której ma dostęp w ramach przedmiotu, który realizuje w szkole biznesowej.

 

„Mamy listę ponad 400 różnych mentorów, którzy praktycznie wszyscy są absolwentami Harvardu. Wielu z nich to są milionerzy, ludzie, którzy mają wielkie firmy. I oni zgadzają się przychodzić raz na parę tygodni i doradzać za darmo nam jako studentom

 

Wady i zalety studiowania na Harvardzie

 

„Wielką zaletą bycia w tym miejscu, jest otoczenie ludźmi, którzy myślą podobnie, chcą robić fajne rzeczy w życiu. Jednocześnie mają doświadczenie, wiedzę, umiejętności w innych dziedzinach niż ja mam. Albo mają więcej doświadczenia, w dziedzinach, w których ja się interesuję i możemy się w ten sposób wymieniać” – między innymi taką zaletę wymienia Przemysław.

 

Jako wadę uznał, że jest to miejsce, w którym jest wręcz nadmiar możliwości takich jak masa różnych przedmiotów, organizacji, wydarzeń, projektów. Jego zdaniem uczelnia powinna lepiej nawigować pod tym kątem, by pomóc się w tym wszystkim odnaleźć.

Red. Maciej Walesiuk / Kamil Dąbrowski

Fot. Facebook Przemysława Stolarskiego

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy