Białystok. Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Białostoczanie powyżej 60 roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W sześciu placówkach medycznych w mieście zostanie przygotowanych prawie 3,5 tys. szczepionek.

Kulminacyjny moment sezonu grypowego w naszym kraju występuje między styczniem a marcem, dlatego aby zabezpieczyć się i uniknąć choroby, należy szczepić się już jesienią. Miasto kolejny raz realizuje program „Wykonanie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców miasta Białegostoku powyżej 60 roku życia w 2020 roku”. Sześć podmiotów medycznych zajmie się wykonaniem tego zadania. Będą m.in. przeprowadzać działania edukacyjne, sprawdzać stan zdrowia osób chętnych do zaszczepienia i wykonywać szczepienia.

Na realizację programu szczepień w tym roku Miasto przeznaczyło ok. 190 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3 tys. 461 osób (urodzonych w 1960 roku i wcześniej). Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. Seniorzy powinni kontaktować się bezpośrednio z placówkami, które realizować będą szczepienia w ramach miejskiego programu. O przyjęciu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń, ale skorzystać z niego będą mogły osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

– Grypa wciąż jest poważnym problemem zdrowotnym. W czasach epidemii koronawirusa może stanowić dodatkowe zagrożenie dla seniorów. Można je ograniczyć poprzez realizację programów profilaktycznych, przede wszystkim szczepień ochronnych. Wielu starszych osób nie stać jednak na zakup szczepionek. Realizując ten program chcemy pomóc białostockim seniorom – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski

W zależności od sezonu na grypę choruje ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Zdaniem WHO szczepienia przeciwko tej chorobie są bezpieczną i skuteczną metodą profilaktyki powikłań pogrypowych.

Placówki, w których seniorzy będą mogli zaszczepić się w ramach programu:

Wykaz placówek medycznych
Nazwa: Rejestracja: Nr telefonu:
Samodzielny Szpital Miejski im. PCK Przychodnia przy ul. Sienkiewicza 79 85 664 85 15
UNIWERSYTECKI LEKARZ RODZINNY Przychodnia ul. J. Waszyngtona 15 A 85 831 89 50
Akademicka Praktyka Medycyny Rodzinnej- Spółka Partnerska Lekarzy Przychodnia ul. Mazowiecka 33 85 74 40 950,   500 800 715
„Eskulap” Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Przychodnia Nr 1 ul. Nowy Świat 11C,

Przychodnia Nr 3 ul. I. Białówny 9/1

tel. 85 745 00 36

tel. 85 741 69 01

„JARD” DZIEMIAN I WSPÓLNICY Podlaskie Centrum Medyczne Przychodnia ul. Transportowa 4 tel. 85 742 28 08,

85 742 28 09

MICHALSKA-Spółka Partnerska Lekarzy NZOZ „ZDROWIE” Przychodnia ul. Mieszka I 8c lok. 15 tel. 85 732 88 16

 

 

Zobacz też: Dlaczego ludzie nie wierzą szczepionkom? Historia ruchów antyszczepionkowych

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy