Białystok. Do końca 2025 roku potrwa budowa gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu

Do końca 2025 roku potrwa budowa trzykondygnacyjnego, przeszklonego gmachu nauk humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku – poinformowano w środę podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod inwestycję. Koszt inwestycji to ponad 84,5 mln zł

Budynek powstaje w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Obecnie siedziby ma tutaj kilka wydziałów uczelni, docelowo mają się w nim znaleźć wszystkie. Znajduje się w pobliżu Lasu Zwierzynieckiego i Solnickiego.

Najnowszą inwestycją jest budowa gmachu nauk humanistycznych, która powstaje w trybie zaprojektuj – zbuduj. Umowa z wykonawcą R/S Budownictwo SA została podpisana pod koniec 2022 roku. Budowa rozpoczęła się w lutym tego roku.

W środę miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego – podpisanego przez władze uczelni i dziekanów poszczególnych wydziałów, których siedzibą będzie budynek.

Jak mówił przed wmurowaniem aktu rektor UwB prof. Robert Ciborowski, to kolejny etap rozbudowy kampusu. Rektor cieszy się, że kolejne wydziały znajdą tu swoje miejsce – i to te, które najbardziej tego potrzebują. Przypomniał, że dotąd mieściły się one w tzw. Domu Partii w centrum miasta, gdzie warunki – jak podkreślił – były już bardzo trudne.

„Udało się pozyskać środki, udało nam się znaleźć wkład własny, wynikający ze sprzedaży różnych nieruchomości, które uniwersytet posiada i możemy realizować tę inwestycję” – powiedział rektor. Wyraził nadzieję, że będzie to kolejny wielki etap rozwoju uniwersytetu i poprawy warunków dla pracowników i studentów.

Także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, który naukowo związany jest z UwB, podkreślał, że to ważna inwestycja, o której mówiło się od lat. „Uniwersytet to ludzie, ale bez dobrego miejsca, bez dobrej bazy naukowo-dydaktycznej też ciężko te badania i zajęcia prowadzić” – dodał.

Natomiast prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który także jest związany z uczelnią naukowo, mówił, że uniwersytety są elementami miastotwórczymi i wyraził nadzieję, że UwB na terenach, które otrzymał pod budowę kampusu, stworzy tu miasteczko uniwersyteckie z prawdziwego zdarzenia.

Budynek ma powstać do końca 2025 roku i realizowany jest zgodnie z planem, na razie nie są przewidywane opóźnienia – poinformował przedstawiciel R/S Budownictwo SA Marcin Piotrowski. Mówił, że inwestycja jest zrealizowana w tzw. stanie zero, czyli posadowienie budynku; powstają konstrukcje pionowe parteru, w części segmentu wykonany jest strop.

W budynku nauk humanistycznych swoje siedziby znajdą wydziały: filologiczny, historii, filozofii, studiów kulturowych oraz studium praktycznej nauki języków obcych. Będzie to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni blisko 9,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim m.in. modułowa aula na 300 miejsc; budynek będzie połączony łącznikiem ze znajdującą się w sąsiedztwie biblioteką. Między skrzydłami budynku będzie zielony dziedziniec.

Inwestycja zostanie sfinansowana z dotacji, jaką UwB otrzymało z resortu nauki, w wysokości blisko 48 mln zł, a także ze środków własnych uczelni ze sprzedaży aktualnej siedziby wydziałów humanistycznych.

W związku z planami budowy uczelnia wystawiła też na sprzedaż nieruchomości przy placu NZS 1 w Białymstoku (tzw. Dom Partii) i położonego w sąsiedztwie budynku przy ul. Liniarskiego 3. Są firmy zainteresowane kupnem, a transakcje zostaną sfinalizowane po uzyskaniu zgody na sprzedaż nieruchomości od Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Kampus UwB otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Koszt budowy i wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii, chemii oraz informatyki. W kampusie mieści się też uniwersytecka biblioteka, powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium.(PAP)

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy