Białystok. Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

Rodzinny Piknik Naukowy w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Tutaj łączą się nauka, edukacja, sztuka, sport i zabawa

Organizatorzy wydarzenia zapraszają w godz. 10:00-15:00.

Rodzinny Piknik Naukowy to ponad 80 aktywności przygotowanych przez podlaskie uczelnie oraz EpiCentrum Nauki i Urząd Statystyczny w Białymstoku.

Eksperymenty, pokazy, warsztaty i giery przygotowały podlaskie uczelnie na Rodzinny Piknik Naukowy w Białymstoku. Impreza skierowana jest do całych rodzin.

Piknik to jedna z finałowych imprez XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który organizują podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Festiwal zakończy się w niedzielę.

Tegorocznym hasłem festiwalu są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Jak mówiła wcześniej koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku prof. Izabela Święcicka, celem imprezy jest, by wszyscy uczestnicy mogli zrozumieć jak najwięcej zjawisk i procesów, które zachodzą w świecie.

Piknik odbywać się będzie na stadionie miejskim.

„Zapraszamy pasjonatów nauki w każdym wieku, zapraszamy całe rodziny” – zachęca do przyjścia uczelnia.

Do popołudnia będzie można wziąć udział w licznych eksperymentach, pokazach czy warsztatach przygotowanych przez uczelnie. Każda z nich ma na pikniku swoje stoiska.

UwB zaprasza na piknik z fizyką i astronomią, rzeźbienie w książkach czy zakodowane ciekawostki z robotem Photon. Będzie można też zajrzeć do teatru cieni i fascynującego świata zwierząt a także skontrolować jakość czekolady.

Tajemnice medycyny i farmacji zdradzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Odbędą się pokazy pierwszej pomocy, nowoczesnej fizjoterapii, każdy będzie mógł skorzystać z porad dietetycznych.

Politechnika Białostocka pokaże, jak nauczyć robota przemysłowego „ludzkich ruchów”, Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprosi do strefy gier retro, a Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych – na turniej szachowy. Natomiast stanowisko doświadczeń z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu czy stanowisko doświadczalne z generatorem Van Der Graffa i lampą Tesli przygotowało Epi Centrum Nauki.

Jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego regionu, z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Wydarzenia odbywały się również w Kleosinie, Hajnówce oraz w Wilnie (Litwa), gdzie Uniwersytet w Białymstoku ma swoją filię. W ramach imprezy przygotowano ponad 500 różnych działań.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy