Białystok. PKS Nova uruchamia weekendowe przejazdy do atrakcji w Kopnej Górze i Poczopku

Ruszają weekendowe darmowe przejazdy z Białegostoku do Kopnej Góry i Poczopka, gdzie na turystów czeka m.in. pokazowa zagroda żubrów, arboretum i silvarium, czyli leśny ogród – poinformowano w środę na konferencji prasowej

Z przejazdów PKS Nova będzie można korzystać do końca wakacji w soboty i niedziele.

Przejazdy ruszają od najbliższej soboty 13 lipca. Tak w sobotę jak i w niedzielę realizowany będzie jeden kurs – dodano.

Taka atrakcja, która ma zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia okolicznych lasów, to wspólna inicjatywa spółki PKS Nova oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezes PKS Nova Zbigniew Wojno autobusy będą ruszały w soboty i niedziele o godz. 10 z dworca PKS w Białymstoku, po drodze zatrzymają się na jeszcze jednym przystanku w Białymstoku, a także w Supraślu. Następnie dowiozą turystów do Kopnej Góry lub Poczopka. Powrót zaplanowano ok. godz. 15.

Na konferencji poinformowano, że osoby, które chcą skorzystać z takiego przejazdu powinny się stawić na jednym z peronów dworca autobusowego w Białymstoku przed odjazdem busa. Zwrócono uwagę, że nie można wcześniej zarezerwować miejsc, a przejazdy będą bezpłatne. Trasę ma obsługiwać autobus na 30 miejsc.

„Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, dlatego, że na naszym terenie mamy trzy unikalne obiekty w skali regionu, które warto odwiedzić” – podkreślił nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Andrzej Romaniuk. Chodzi o zagrodę pokazową żubrów, arboretum i cmentarz powstańców listopadowych.

Autobus zatrzyma się przy zagrodzie żubrów. Zagroda otwarta na początku 2024 r. powstała na 20-hektarowej działce. Obecnie przebywają tam cztery żubry. Do dyspozycji zwierząt jest część otwarta i leśna, ustawionych jest też kilka paśników. Ścieżki dla turystów zostały tak zaplanowane, aby móc oglądać żubry, ale też im nie przeszkadzać. Obiekt przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Następnie można zwiedzić arboretum, które ma status ogrodu botanicznego. „Można (tu – PAP) fantastycznie wypocząć, pospacerować, spędzić czas albo w samotności zaszywając się wśród tajemniczych ścieżek, wśród drzew, albo z dziećmi korzystając z placu zabaw, z oczka wodnego, gdzie można podziwiać rośliny wodne, płazy i traszki, i miło albo się przechadzać albo odpoczywać na trawce” – zachęcał nadleśniczy.

Trzecią atrakcją jest obiekt historyczny – cmentarz powstańców styczniowych. Cmentarz – Miejsce Pamięci Narodowej – powstał w 2013 roku. Spoczęły tam szczątki 46 powstańców z oddziału płk. Józefa Zaliwskiego – jednego ze współtwórców Sprzysiężenia Wysockiego i uczestnika Nocy Listopadowej. Żołnierze polegli w starciu z wojskiem rosyjskim nad rzeką Sokołdą w końcowej fazie powstania, zostali ekshumowani w roku 2010. Ich mogiły zdobią namalowane białe orły i żelazne krzyże.

Turyści mogą zdecydować się też na odwiedzenie silvarium, czyli ogrodu leśnego w Poczopku (oddalonego od Kopnej Góry o ok. 10 km) w Nadleśnictwie Krynki. Jak mówił Marek Chilimoniuk z tego nadleśnictwa, alejki z atrakcjami zaczynają się już po wyjściu z autobusu. Dodał, że silvarium to nie tylko okazja do spacerowania, ale też edukacji. Można m.in. poznać tropy zwierząt, przeczytać o mieszkańcach lasu czy odwiedzić sowiarnie, gdzie w wolierach żyje kilka gatunków sów. (PAP)

Red. M. L.

Fot. RDLP

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy