Białystok pomaga uchodźcom z Ukrainy

W jednym z magazynów na białostockiej Węglówce działa Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom. Schronienie może znaleźć tam 200 osób. Z założenia ma to być miejsce tymczasowej pomocy. Są tam m.in. miejsca do spania, toalety, i stołówka z wyżywieniem

W Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Węglowej 8 w Białymstoku, i w kilku innych punktach na terenie miasta, przebywa obecnie ponad 200 uchodźców. Oprócz noclegów, Miasto Białystok organizuje ciągłą zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które można odbierać w Centrum Darów dla Ukrainy na Stadionie Miejskim

W Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Węglowej w Białymstoku aktualnie są dostępne cztery pomieszczenia, które mogą przyjąć na nocleg 200 osób. W piątym pomieszczeniu powstała stołówka. Są też dwa kąciki dla dzieci. W każdej chwili można tam zjeść coś na zimno, a ciepłe posiłki zapewnia katering. Do centrum kierowani są głównie uchodźcy z punktu informacyjnego na dworcu PKP prowadzonego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przybywają często późnym wieczorem lub w nocy, a następnego dnia ruszają w dalszą podróż albo są przekwaterowywani.

Organizatorem i właścicielem punku pomocy uchodźcom jest Miasto Białystok. Finansowaniem działalności zajmuje się natomiast wojewoda podlaski.

Tworzenie takich miejsc staje się koniecznością także i w naszym regionie, bo spodziewana jest kolejna fala uchodźców, którzy będą szukali schronienia w Polsce. Prawdopodobne też jest to, że najbardziej obciążone migracją regiony: Podkarpackie i Lubelskie oraz duże miasta takie jak Warszawa, Wrocław i Kraków będą relokowały uchodźców do innych regionów – powiedział na konferencji (19.03) Bohdan Paszkowski.

Poza punktem na Węglowej Miasto koordynuje pobyt ponad 200 osób z Ukrainy.

W hotelu BOSiR przebywa 78 uchodźców, w hotelu Gołębiewski – 39 osób, w Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych – 38 osób, w Domu Pomocy Społecznej – 12 osób, w Domu Studenta przy ulicy Waszyngtona – 6 osób, w Domu Studenta przy ulicy Pogodnej – 18 osób.

– Wszyscy zdajemy egzamin z bycia dobrym sąsiadem, przyjacielem – powiedział w sobotę (19.03) na konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Oby ta wojna szybko się skończyła. Jednak teraz staramy się wyprzedzać potrzeby uchodźców. Odpowiadamy na nie szybko i skutecznie, również dzięki współpracy z wojewodą podlaskim. Tu i teraz obywatele Ukrainy potrzebują naszej pomocy i my jesteśmy przygotowani do jej udzielania. Jak widać choćby w punkcie na Węglowej, zapewniamy schronienie, wyżywienie i bieżącą opiekę – dodał prezydent.

Centrum Aktywności Społecznej zbiera najpotrzebniejsze rzeczy w Centrum Darów dla Ukrainy na Stadionie Miejskim przy ulicy Słonecznej, gdzie powstał free shop dla Ukraińców, oraz w szkołach publicznych i budynkach urzędu. Obecnie najpilniejsze potrzeby to mleko, olej, mąka, herbata, kawa, sól, dania gotowe, słodycze, woda, proszek do prania, kosmetyki (dezodoranty, kremy, żele, szampony, pasta do zębów), płyn do mycia naczyń oraz produkty medyczne (w tym także tabletki na gardło, syropy od kaszlu, leki uspokajające, krople do nosa). Warto zwrócić uwagę na to, że nie są zbierane ubrania, obuwie i zabawki. Obecnie w punktach zbiórek darów jest duży zapas pieluch, chusteczek nawilżanych, podpasek i żywności dla dzieci.

Według szacunków wojewody podlaskiego, w naszym regionie przebywa obecnie około 5 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Tylko część z nich kwaterowana jest w miejscach wyznaczonych przez samorząd. Znaczna część jest gośćmi w domach mieszkańców województwa.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy