Białystok przekazał dwa miejskie autobusy mieszkańcom Lwowa

Białostockie autobusy dla Ukrainy

Białystok przekazał dwa miejskie autobusy dla mieszkańców Lwowa. W czwartek (31.03) rano autobusy wraz z darami dla Ukraińców wyruszyły na polsko-ukraińskie przejście w Korczowej. Tam mają zostać przekazane stronie ukraińskiej.

W odpowiedzi na apel lokalnych władz Ukrainy Miasto Białystok przekazało dwa autobusy miejskie, które trafią do Lwowa. Są tam potrzebne, bo lwowskie pojazdy trafiły na front i do ewakuacji. Autobusy wyjechały z Białegostoku wypełnione darami. Na granicę dotrą w czwartek (31 marca) wieczorem. Są to autobusy marki MAN – jeden z 2006 r., drugi z 2009 r. Pojazdy te jeszcze w ostatnich dniach jeździły po białostockich ulicach wożąc pasażerów na liniach obsługiwanych przez miejskie spółki: Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Autobusy przed wyjazdem do Lwowa przeszły badania na stacji kontroli pojazdów, wykonano w nich niezbędne naprawy, aby w najbliższym okresie nie było potrzeby wymiany części i podzespołów. Do granicy poprowadzą je białostoccy kierowcy, a od granicy kierowcy z Ukrainy.

– Przekazanie autobusów to kolejna konkretna pomoc, jaką oferuje Białystok. Nie jadą do Ukrainy puste, bo zostały wypełnione darami. Jest w nich żywność, śpiwory, koce, kurtki, środki chemiczne, środki medyczne i higieniczne – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Są to dary, które do punktu na stadionie przynieśli mieszkańcy naszego miasta. Są również te, które zostały przekazane przez miejską spółkę Lech i Fundację Dialog.

Białostoczanie już od pierwszych dni wojny na Ukrainie reagują na apele Miasta oraz organizacji pozarządowych i pomagają Ukrainie. Produkty zgromadzone w Centrum Aktywności Społecznej dotarły między innymi do Łucka, Lwowa, Berdyczowa, Żytomierza, Kijowa, Odessy, Dniepra, Kamieńca Podolskiego, Iwano-Frankowska, Jaworowa, Chmielnickiego. Pomoc trafiła też do Ukraińców oczekujących na przejściach granicznych.

Produkty przynoszone do punktów na Stadionie Miejskim, w szkołach i budynkach Urzędu Miejskiego w kolejnych transportach dotarły między innymi do Iwano-Frankowska, Lwowa, Kijowa, Berdyczowa, Browarów, Chmielnickiego, Odessy oraz Żytomierza, skąd rozwożone są po schronach, szpitalach, a część z nich trafia na front. Łącznie z Białegostoku z darami wyjechał dotychczas 1 tir, 38 busów, 12 aut osobowych.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy