Białystok. W niedzielę odsłonięcie pomnika Zamenhofa

Nowy pomnik Ludwika Zamenhofa powstaje w Białymstoku przy ulicy jego imienia. Doktor został na nim przedstawiony jako chłopiec. Poza samym pomnikiem chłopca, w kostkę brukowaną zostanie wmurowana tablica upamiętniająca Doktora Esperanto. Oprócz tego, wokół monumentu będzie można znaleźć wmurowane litery z trzech alfabetów, jakimi posługiwano się na ulicach Białegostoku w latach młodości Zamenhofa. Miejsce jest nie przypadkowe. Wybrano na nie ulicę jego imienia, na której w dzieciństwie mieszkał

Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 14 kwietnia. Tego dnia przypada 102. rocznica śmierci twórcy Esperanto. Trwają prace montażowe. W 2017 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego jedną z wybranych inicjatyw była budowa nowego pomnika Ludwika Zamenhofa.

,,To, że zostanie przedstawiony tym razem, jako młodzieniec to pomysł samych mieszkańców Białegostoku.  Ma on przypominać o tym, że twórca Esperanto spędził swoje dzieciństwo i młodość właśnie w Białymstoku. Figura chłopca ma za zadanie podkreślić i przypominać o tym, że żył w tym mieście, jako dziecko – dodaje Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Esperanto

Zamenhof doszedł do wniosku, że pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkańców Białegostoku jego młodości, może pomóc tylko stworzenie innego, neutralnego i wspólnego języka. Łatwego w przyswojeniu i prostego w użyciu.  Po to, by w razie sporu, próbować porozumieć się nie przez tłumaczy, a rozmawiając w tym samym języku, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień. Ostatecznie po wielu próbach udało się stworzyć język esperanto. Wziął on swoją nazwę od pseudonimu Doktor Esperanto.  O jego sukcesie niech świadczy chociażby liczba osób posługujących się nim na co dzień. Szacuje się, że jest ich od 100 tys. aż do 2 mln. I tak Esperantyści, czyli osoby mające nadzieję, szerzą ideę Ludwika Zamenhofa o zjednoczeniu ludzi pod wspólnym językiem także i dzisiaj.

Wystawa w Centrum Zamenhofa

 

 

 

 

 

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Michał Krawczeniuk/ Departament Komunikacji Społecznej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy